View Single Post
Old 05 Apr 2013, 16:19   #5
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Four Nights with Anna
Mmmmmm. Simpatic filmul, mi-a placut. L-am simtit oarecum apasator dar (is it just me?) mi-a smuls si cateva zambete. Are o calitate ciudata, cred, din punctul asta de vedere. E grav si dark...dar oarecum simti o ironie si-un fel de zambet de-afara. Toata situatia e tratata cu un fel de usuratate reconfortanta. Adica un nenea dubios intra in casa unei femei(putin dubioasa si ea) si ii face unghiile, si-i coase nasturii, si-i pune inele pe deget... Si-o face din dragoste. Aw, that`s kind of endearing. Sau dintr-un fetis...ca i-a vazut unghiile rosii cu 3 ani in urma, pe vremea cand era violata si i s-a pus pata. Who knows? Eu ma tot intrebam in timp ce ma uitam la film... "Cum dumnezeu de presupusul violator locuieste la doua case distanta de presupusa victima?" Anyway...inadvertenta asta e mascata de firul narativ neliniar. Si-atunci nu-ti prea dai seama ce si cand si unde si de ce. Dar te prinzi usor, usor si te luminezi asa si ...da, totul devine mai clar, I guess In fine, four Nights with Anna e interesant, mi-a placut ca nu exista dialog si totusi te tine interesat acolo. Ca e un film despre obsesii ca si Deep End...si da, cam asta... L-as revedea oricand cu placere.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif