View Single Post
Old 10 Feb 2013, 23:12   #21
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Liviu-:
Daca cineva nu are experienta in cinemaul japonez de unde ti s-ar parea mai normal sa inceapa? De la aia apreciati de critica de film sau de la niste necunoscuti, total aleator?
De la ce il intereseaza pe el insusi. Daca iti place muzica rock poti sa cauti filme despre subiectul asta. Intri pe google si cauti "japanese movies rock music". Prima pagina gasita e asta cu o lista de 14 filme despre subiectul asta. It's that simple! Pe mine de exemplu ma interesa cultura japoneza contemporana, asa ca am inceput de la filme care aveau legatura cu asta, indiferent ce parere aveau criticii despre ele. Dupa aceea am incercat si filme de Kurosawa, Ozu sau Mizoguchi si mi s-au parut ok, dar mult mai putin interesante. By the way, Tokyo Story e unul din filmele mele preferate din perioada aia.
Originally Posted by Liviu-:
Tu stii deja ca marea majoritate a participantilor in turneele astea au gusturi foarte diferite de ale tale. Ce te face sa crezi ca titlurile enumerate de tine ar fi mai bine primite?
Avand in vedere ca filmele pe care le-am propus la turneul celalalt, au primit peste 80% voturi favorabile, inclusiv de la participanti comuni cu turneul asta, imi vine greu sa cred ca am avea gusturi fundamental diferite. Nu sugeram sa inlocuim filmele din turneul asta cu cele propuse de mine, sugeram ca mi-ar placea ca fiecare sa aiba incredere in propria sa cale prin cinematografie. Nu sa urmeze orbeste recomandarile criticilor sau ale vreunui forumist. Cred ca pe forum exista o anume atitutudine de reverenta nejustificata fata de "nume mari", ilustrata prin atitudini precum "Eu nu pot spune nicio clipa despre Kurosawa ca e un regizor slab. Cred ca mi s-ar prabusi acoperisul la casa, doamne iarta-ma.". Ei bine, eu as putea numi multe filme japoneze care sunt infinit mai interesant regizate decat de exemplu Tokyo Story si atunci ma revolta faptul ca regizori excelenti sunt ignorati doar pentru ca nu stiu ce critici pun Ozu si Kurosawa in topuri. Ca sa vezi, de 50 de ani nu o mai aparut nimeni sa-i intreaca.
  Reply With Quote sendpm.gif