View Single Post
Old 13 Jan 2013, 23:25   #1317
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by aniela07:
2. Despre piaţa de carte româneascã, mai bine zis despre statisticile privind aceasta, eu am o pãrere foarte proastã. Pe lângã faptul cã oferta de carte este fãcutã complet aiurea de niște edituri care habar nu au literaturã (de ex. Herta Mueller era la 5 RON înainte de premiul Nobel ; la fel și Julian Barnes, iar Mo Yan era ultima oarã la 15 RON înainte de a reveni la 40 de RON tot dupã un Nobel), iar preţurile sunt exagerate, statisticile mai și sunt fãcute cu erori semnificative de prezentare a rezultatelor (statistic vorbind, eu citesc 6 cãrţi pe an ; în realitate citesc în jur de 30 și știu mulţi iubitori de lecturã care au același stil de a-și achiziţiona cãrţile, așa cã nu pot fi consideratã chiar o extremã a eșantionului)..
Well, despre fluctuatia la preturi, problema e ca la momentul in care s-a publicat initial Yan si Mueller, cartile alea nu s-au vandut. Ca nu au fost bine promovate, ca au fost prea scumpe, e greu de zis. Pur si simplu n-au atras atentia unei mase considerabile de cititori, (iar pentru asta ca sa se intample trebuie sa existe fie ori un autor foarte cunoscut, ori un premiu ca Nobelul ori o ecranizare disponibila - a se vedea Cloud Atlas cu o traducere existenta de cativa ani la Humanitas, scoasa de multa vreme la reducere, iar acum reeditata la pret intreg cu coperta cu posterul filmului). Si in contractele de drepturi de autor pe care le semneaza editurile exista o clauza, cum ca dupa un anumit numar de luni exemplarele din acea editie pentru care e intocmit contractul pot fi vandute in regim de lichidare de stoc, iar asta se intampla cu toate titlurile care nu se vand si raman pe stoc cu miile. Odata cu Nobelul, autorii astia au capatat alt statut pe piata. Problema principala ramane insa ca nu cumpara lumea carti din pasiune literara, nimeni nu prea se duce in librarii sa cumpere autori de care n-au auzit si care nu au recomandari ca ''ecranizare de succes' sau 'premiul X'.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif