View Single Post
Old 13 Jan 2013, 19:55   #971
Nekkyosha
Junior
 
Nekkyosha
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 33
Originally Posted by Malombra:
cum a fost posibil acest film [oglinda]?

Daca nu ai vazut filmul asta, pe care Corneliu Coposu l-a aplaudat la premiera, decat acum, chiar ca nu inteleg cu ce drept in judeci pe S. N. De fapt, daca nu esti atat de in varsta, chiar te inteleg, pentru ca filmul a fost cred interzis in ultimii zece ani, din cauza atitudinii apologetice a realizatorului fata de campania din est si din cauza simpatiei lui fatise fata de Hitler. Dupa umila mea parere, e unul dintre cele mai importante filme de dupa `89, pentru ca sintetizeaza intr-o buna masura, dincolo de melodrama si de ridicarea de osanale, convingerile pubicului din acei ani, in care lumea incepuse sa aiba acces la o altfel de istoriografie, despre tragica generatie de oameni politici care a disparut dupa ocuparea tarii de catre URSS. Desigur, folosirea stenogramelor, fara a incerca sa desluseasca ce anume statea de fapt in spatele cuvintelor rostite, duce filmul in derizoriu, dar oricum, in contextul in care docudrama este in prezent un gen cinematografic cu drepturi depline, cred ca putem privi cu mai multa ingaduinta acest film si chiar sa ne dezinteresam de valoarea lui pur artistica.

In urma cu vreo 10-15 ani, cand inca mai judeca normal, S.N. avusese in plan un film despre razboiul din est, bazat pe un roman de-al lui Eugen Barbu, dar pana la urma acel proiect nu s-a mai realizat. Oricum, sa nu privim acel razboi ca pe o intreprindere eroica, pentru ca s-au comis si acolo atrocitati, ca sa nu mai spun de cati militari romani au pierit, lasand in urma vaduve si orfani. Remarca potrivit careia bunicii nostri puteau fi printre militarii in termen din unitatile care luptau cu partizanii in primii ani de dupa razboi e de fapt o parafraza a observatiei unui istoric contemporan care, la comemorarea in aceasta iarna a dezastrului de la Stalingrad arata ca oricare dintre noi, daca se nastea cu 70 de ani mai inainte putea fi printre amaratii aia care trebuiau sa lupte pe viata si pe moarte desi ei nu-si puteau face nici nevoile, pentru ca la -30 inghetau instantaneu.
Nekkyosha is offline   Reply With Quote sendpm.gif