View Single Post
Old 20 Nov 2012, 21:19   #11
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
The Man Without a Map

Relatia mea cinefila cu Teshigahara a inceput inainte sa ii fi vazut vreun film, cand am citit doua romane de Kobo Abe, colaboratorul sau fidel. "Femeia nisipurilor" a fost unul dintre putinele filme bazate pe un roman modern pe care sa il fi vazut dupa ce am citit cartea si probabil singurul dintre acestea care sa nu ma fi dezamagit deloc. Imi pare rau ca nu am citit si nuvela dupa care este bazat "The Man Without a Map" - cred ca ar fi iesit un review mai reusit.

Filmul incepe ca un neo-noir destul de straightforward, in care un detectiv particular este angajat sa gaseasca un barbat disparut (sau, mai degraba, cauza pentru care acesta a disparut). In curand, insa, o data ce firele narative se despica si devin din ce in ce mai complicate, personajul principal se indeparteaza tot mai mult de realitatea obiectiva, iar cadrele lui Teshigahara devin din ce in ce mai abstracte. Raccourci-urile atat de iubite de marii realizatori de filme noir incep sa para banale in fata unghiurilor si cadrajelor surprinzatoare gasite de Teshigahara. Pe masura ce ne afundam in poveste, camera filmeaza actiunea din ce in ce mai mult asa cum este ea reflectata de vitrinele magazinelor si geamurile zgarie-norilor. Tokyo-ul insusi devine un spatiu cosmaresc, in care detectivul (fara nume) isi pierde incet-incet identitatea.

Am cam anticipat inspre ce deznodamant suntem condusi inca din primele 45 de minute. Totusi, nu cred ca este neaparat evident ce se intampla la sfarsit si mai multe interpretari sunt plauzibile. Detectivul reface pasii celui disparut, obsedat de acest caz, iar o senzatie de usurare nu apare decat in momentul in care reface gestul "final" al acestuia. Still, detectivul pare destul de pierdut inca din primele momente ale filmului (a shell of a man...), iar obsesia sa de a rezolva misterul omului disparut pare sa ascunda mai degraba cautarea propriilor ramasite de umanitate. Imi place sa ma gandesc la "The Man Without a Map" ca fiind undeva intre "The Big Sleep" si "Blow-up" - un mister modern, abstract, despre alienare si despre solutiile gasite de oameni pentru a "anihila" vidul existential (identitati multiple, recursul la fantezii, oricat de nocive ar fi acestea etc.)


Vot: Muratova (meci strans, totusi...)
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif