View Single Post
Old 02 Nov 2012, 23:20   #88
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Originally Posted by corinka:
Chiar daca sunt ortodoxa practicanta, sunt constienta ca exista si ortodocsi habotnici, ignoranti, intoleranti s.a.m.d. Preotul acela chiar a fost prezentat intr-o maniera rezonabila, nu batjocoritor. Mungiu a prezentat o situatie, spectatorii pot trage concluziile

Imi pare rau sa iti spun asta dar doar pentru ca nu esti habotnica sau intoleranta nu inseamna ca oamenii verzi de pe pereti sunt alteva decat oameni verzi pe pereti iar diferentierea dintre cei care cred mai mult sau mai putini in ponei roz este amuzanta. Ah, si inca ceva, fiecare in capul lui se crede mai tolerant decat Xulescu, mai putin ignorant decat Yulescu sau mai putin "habotnic" decat Zulescu deci in cel mai bun caz se masoara gradul nebuniei.

Religia este un subiect greu de prezentat pentru ca sunt foarte multi adepti dar care atrage atentia pentru ca lumea e plina de nebuni iar cei "moderati" nu sunt altceva decat structura de rezistenta a celor care sunt luati cu capul.

Concluziile nu pot fi altele decat unele medicale, asta daca nu cumva practicarea religiei se reduce la respectarea traditiilor(cel mai bun caz posibil) spre deosebire de studiul si urmarea cartii religiei respective, caz in care este nevoie de perfuzii in cap, pentru orice grad de "habotnicie".

Religia nu are nici o legatura cu toleranta sau intelegerea ci doar cu departajarea lumii in diferite cete de nebuni, care mai de care sarita de pe fix. Minciuna, suprimare, putere si nu in ultimul rand bani.

Audientele si Mungiu, baba si limba chineza. Cu religia poti sa mergi doar in doua directii, fie sa arati cat de aberanta e sau sa o dregi in toleranta, asa cum le place sa creada cei care se subscriu unei religii. Toleranta are legatura cu interactiunea intre oameni si nu cu ce a zis Costica intr-o carte si ar trebui sa exista doar prin pura observatie si interactiune si nu pentru ca "asa scrie in carte"(acolo unde mai scrie, intre randurile de ura). Familiile de cimpanzei se ajuta intre ei pentru ca sunt o familie nu pentru ca au citit intr-o carte iar cei care sustin ca valorile provin dintr-o carte sunt defapt cei goi de valori.

Daca Mungiu a ales prima directie, bravo lui, dar face parte dintr-un popor laic unde lumea chiar daca se duce sa pupe oase, are un loc, undeva ascuns si adanc, in care stie foarte bine ca totul este doar o aberatie insa le accepta ca atare pentru ca "asa e traditia". Aceasta atitudine a fost creata in timp datorita ororilor care au trecut prin aceasta zona si asta este si unul din motivele pentru care suntem atat de diferiti fata de vecinii nostrii, in bine zic eu. Suntem in general mai toleranti decat cei din jurul nostru si asta datorita greutatilor peste care a trecut poporul roman si pentru ca am scapat de asuprirea bisericii catolice, adanc corupta moral, nu ca cu cea Ortodoxa ne-ar fi rusine.

In final, caii verzi pe pereti sunt tot cai verzi pe pereti iar inchinarea la zei este la fel ca si drogul si "beutura" in bodega din sat, te ajuta sa negi realitatea si sa refuzi sa accepti ca defapt nu faci parte din nici un plan. Chiar si asa, insignifianta vietate pe aceasta planeta insignifianta, realizarea acestui lucru ar trebui sa te faca sa iesi din multime, sa iesi din masa de inchinatori la comanda pentru ca nu iti trebuie curaj sa te inchini si tu cu varu` Costel la o pictura pe lemn ci din contra, ajungi sa faci parte din masa care este impinsa intr-o parte sau alta de cine stie ce "valori morale superioare" care iti sunt recitatea de oameni cel mult la fel de "morali" si care profita de momentele tale de slabiciune. Am fost de-a lungul istoriei trestii in vant dar niciodata nu ne-am pierdut simtul ratiunii si lucrul asta ne face speciali, chiar daca majoritatea se declara ortodoxa, cei care sunt nebuni de legat sunt putini. Suntem gandacii de bucutarie ai Europei, rezistenti ca specie, plecam capul usor dar in timp rezistam inconjurati de popoare mult diferite fata de al nostru. Nu am putut fi subjugati in nici un fel de religie, nu cum au fost altii si asta este un lucru de admirat, chiar daca este dezamagitor sa vezi cum se aliniaza niste nebuni la coada sa pupe oase, aia sunt oameni bolnavi sau fara sperante si oricat de inghesuiala ar fi acolo, ei se duc din disperare si mai putin din credinta. Cei care se duc din credinta oricum au mintile pierdute dar nu sunt oarte multi ca iei si nu sunt puternici, sunt slabi.

Am divagat un pic, nu ? Nu-i nimic nu o sa se mai intample. Astept si eu un film care sa aiba o tenta pozitiva facut de "regizorasii" astia culegatori de premii. Poate cineva sa imi sugereze unul ?
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 02 Nov 2012 at 23:32.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif