View Single Post
Old 30 Sep 2012, 21:04   #27
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Filmul sufera putin de lungime. S-ar fi putut monta mai scurt, cred. Totusi, ramane emotionanta povestea tinerilor provinciali chinezi, veniti in Beijing sa caute o viata mai buna. Intrebarea pe care pare s-o puna mereu autorul e: gasesc ei intr-adevar o viata mai buna? Valorile si traditiile acestor tineri, bagajul lor moral, cu care au sosit in marele oras, aflat in ampla dezvoltare economica, sunt puse la incercare. Unii se adapteaza, altii nu. Tentatia de a face un ban usor, mai ales in randul fetelor, e mare. Scena cea mai intensa si semnificativa mi se pare cea in care Tao se intalneste cu Anna in toaleta, in timpul petrecerii date de patroni. Ne dam seama ca pentru Tao e foarte importanta integritatea morala, dar ca intelege alegerea Annei, si ca probabil ar fi facut la fel in locul ei. De aceea plange.
Parcul in care se petrece in mare actiunea, cu nume sugestiv, The World, reprezinta, cred, o metafora. Ea arata ca viata personajele din film e la fel ca acest parc. Un surogat, o imitatie. Oamenii acestia sunt dezradacinati, nu mai pot fi ei insesi, autentici.
Acelasi scepticism si ironie amara transmite titlul unuia dintre capitole, Tokio Story: parintii lui Little Sister veniti in vizita, la un fiu mort. Dar probabil e si un omagiu adus lui Ozu.
Ca forma, s-ar putea spune ca filmul e la fel ca unul romanesc minimalist.
Exceptand muzica de fundal si secventele animate; daca cea dintai invioreaza cat de cat atmosfera, pentru cele de-al doilea nu gasesc o semnificatie.

2.5 stele
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif