View Single Post
Old 29 Jul 2012, 21:00   #41
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
Thumbs up daca am si eu voie
Nu a fost ceva spectaculos dar mi-a placut mult subiectul , a contat pentru mine mai mult decat modul de filmare , care apropo e execrabil
OK .
Mi-a placut sa vad un film cu o tenta religioasa fara sa fie falsa , urasc credinta falsa si in timpul filmului dilogurile m-au facut sa ma gandesc la geniala maxima a lui Petre Tutea "Fara Dumnezeu omul ar fi un biet animal rational si muritor care ar venii de nicaieri si s-ar duce spre nicaieri.Mi-a placut jocul actorilor care chiar m-au facut sa cred ca sentimentele pe care le impartasesc sunt adevarte , mi-a placut exploatarea problemelor unui om singur adica mi-a placut cat de ..frumos se accentueza problema singuratatii.Deci scriptul a fost superb , am apreciat , chiar ma emotionat momentul in care personajul principal si-a dat seama ca daca se sinucide nimeni nu va stii vreodata ca a trait.
Pe scurt filmul a fost o gluma sarcastica , o intrebare la care nu se cere raspuns , nu pot sa spun ca-i un film bun sau slab , imi plac filmele lente dar nu trase de par asa cum facea Tarkovskiy , a accentuat atat cat trebuie si ce trebuie , poate s-a exagerat pealocuri dar oricum , daca nu ai pretentii la modul de filmare , si eu am din pacate , e greu de privit pentru cei ce vor de la un film gloante si oameni morti care se uita la filme fara sa gandeasca , insa minunat de privit pentru cei ce gandesc / aprofundeaza un film si mesajul pe care-l exprima , pentru ca cel putin pentru mine filmele bune trebuie sa exprime un mesaj , de asta nu-mi plac filmele cu Batman sau LOTR indiferent ce story bun sau efecte bune au , nu vreau un basm cu efecte , vreau sa evadez si sa simt prin intermediul actorilor emotie , si acest film mi-a oferit ce vroiam.
Nu vreau sa spun multe despre partea religioasa pentru ca sunt sigur ca s-ar naste polemici si nu vreau asta .
Maxima lui Tutea chiar se potriveste filmului , un om care vine de nicaieri si se duce spre nicaieri.

Acum se ia in considerare?

Last edited by reivan : 29 Jul 2012 at 21:04.
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif