View Single Post
Old 24 May 2012, 13:22   #2
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Recunosc faptul ca mi-a placut prin 2000 atunci cand a aparut . Eram si eu atunci necopt si veselia aia vulgara nu mi se parea deplasata sau dezagreabila . Problema cu ''Pisica alba...'' este ca a deschis larg usa spre o zona de unde au aparut multe filme in care se balacareau impreuna kitschul , grotescul si facilul .Erau inventate spatii (geografice si culturale) suprarealiste in care se petreceau tot felul de grozavii dureroase pentru ochi dar mai ales pentru minte. Caii zboara , plantele freaca menta , preotesele fac striptease ,mosnegii leviteaza si joaca Diablo , samd . Scenariile o luau pur si simplu razna si din tot filmul te alegeai cu un videoclip zgomotos de 90 de minute .
Exotismul din aceste filme era facut parca dupa cele mai vechi clisee pe care Occidentul le fabricase atunci cand gandea( sau anexa) spatiile respective . Daca e un film turcesc avem : salvari ,halva , imami , cafea , harem ;daca e vorba de romani apar : lautarii tigani , aurolacii ,vampiri ,samd . Exoticii veneau cu carnea ,occidentalii cu scheletul stereotipurilor despre spatiul respectiv si lua nastere un golem . E clar ca s-a ajuns la o fundatura dar unii inca nu-si dau seama si de aia apar inca filme precum :''Undeva la Libelula''
Pentru filmul in sine ''Pisica alba ,pisica neagra '' merita 3 stele . Pentru drumul spre prapastie pe care l-a deschis (cel putin in zona asta balcanica) -0 stele . La catalog -3 stele

Last edited by bremen1980 : 24 May 2012 at 13:31.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif