View Single Post
Old 22 May 2012, 21:58   #14
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Inca nu am apucat sa il vad a doua oara asa ca pun aici ce am scris despre el dupa ce l-am vazut prima data:
Sharikov, un caine vagabond, are "norocul" de a fi adoptat de profesorul Filipovici, un foarte respectat om de stiinta. Acesta il foloseste drept cobai pentru experimentele sale trasplantandu-i o hipofiza umana. Efectele operatiei nu intarzie sa apara: Sharikov devine din ce in ce mai uman, dezvoltarea sa sub influenta nefasta a lui Schwonder- presedintele comitetului de bloc in care locuieste Filipovici- aruncand in haos apartamentul altadata linistit al profesorului.
O satira fantastica marca Bulgakov in care ingineria genetica inlocuieste ingineria sociala pentru a da nastere unei creaturi grosolane, trista (si totusi atat de amuzanta) caricatura a "omului nou" (a carui creare a fost unul din principalele obiective ale regimului comunist)
Sunt din nou surprins de acuratetea cu care Bortko ecranizeaza operele lui Bulgakov (treaba nu tocmai usoara).
Nu o sa comentez tot ce s-a zis pana acum, dar...
Originally Posted by Twinsen:
Poate ca proletarii aia care sunt mereu ironizati si dispretuiti pentru felul in care canta, au trait niste drame infinit mai mari decat pierderea unei camere din sapte.
Toata lumea a avut de suferit in timpul regimului impus de Lenin. Sau aproape toata lumea. Dar una din cele mai rele caracteristici a comunismului a fost identificarea inamicilor statului in functie de clasa. Si care a fost una din cele mai asuprite clase sociale? Chiar "intelighentia", care a trecut prin drame mult mai mari decat pierderea "spatiului locativ". In timp ce din clasele..mai putin instruite se recrutau fortele de represiunea ale regimului (nu intamplator Poligraf se ocupa cu uciderea pisicilor in film).
A, si nota: 3 stele
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif