View Single Post
Old 22 May 2012, 20:35   #11
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Igor12:
Ba chiar, la un moment dat, cand doctorul ii ofera o camera lui Sarikov, cu conditia ca din slujba lui sa-si plateasca toate cheltuielile, acesta din urma refuza. adica "sa mi se dea, sa mi se ofere, nu sa si muncesc pt asta".
Well, asta e o portretizare voit incorecta a comunismului, unde dupa cum se stie erai practic obligat sa muncesti.

Originally Posted by Igor12:
Si in ce lege e stipulat ca FIECARE are dreptul la o camera/ loc de munca/ respect din partea societatii?
Constitutia Romaniei art. 22, pct.(1). In limite rezonabile, desigur. De loc de munca nu se zice nimic, ca nu mai suntem in comunism sa aiba statul grija de asta...
Originally Posted by Igor12:
Tu chiar crezi in utopia egalitatii intre oameni?
La fel de mult pe cat cred in utopia ca cei aflati sus pe scara sociala le vor cu generozitate binele celor aflati jos.
Originally Posted by Igor12:
Sa inteleg ca specimene ca Schwonder sau Poligraf Poligrafovici ti-au insiprat mila sau ti s-au parut a fi opresate de burghezi sau bogati sau intelectuali, in ciuda calitatilor lor intelectuale, sufletesti, a gandirii lor profunde?
Asta e ca si cand ai portretiza toti romanii ca hoti si cersetori si apoi ai intreba cum e posibil sa-ti placa romanii.
  Reply With Quote sendpm.gif