Thread: Plante si flori
View Single Post
Old 06 May 2012, 04:00   #1
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Plante si flori

Daca vreti sa ziceti ceva despre o floare, planta, buruiana, planta medicinala puteti s-o faceti aici. Nu cred ca va fi multa lume interesata de un asemenea topic. Prevad ca va fi un fel de blog pentru ca de putin timp am inceput sa adun in ghivece toate spice-urile pe care le pomeneau Simon si Gartfunkel in Scarborough fair, am cel putin o duzina de flori in casa, cite ceva in gradina si mai nou am inceput sa ma uit mai cu atentie la toate buruienile pe care le vad prin parcuri; multe din ele ascund calitati nebanuite pe care bunicile noastre cu siguranta le stiau.

M-am hotarit sa fac topicul asta azi pentru ca azi am avut o mare, mare surpriza. E prima oara cind vad floarea care se numeste Trillium, care este emblema provinciei in care traiesc. Face parte din aceeasi familie cu lacramioara iar eu le am pe amindoua, una linga alta, la 5 minute de casa, fara sa fi avut habar pina acum. De fapt lacramioarele le stiam. In 2 saptamini probabil ca o sa le pot poza si pe ele. Cu putin noroc intr-o saptamina-doua, pentru ca daca pina acum n-am vazut niciodata, n-am de unde sa stiu cit tin florile, o sa am o surpriza mare de la aceleasi Trillium.





__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif