View Single Post
Old 23 Apr 2012, 23:44   #14
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Filmul asta e aberant cap-coada. O oroare. Cu siguranta e cel mai prost film din toate 51 de filme pe care le-am vazut anul asta (pot da lista cu celelalte 50) si mi-e greu sa numar pe degetele de la o mana alte filme mai proaste ca asta in cele 200-300 de filme pe care le-am vazut in ultimii 2-3 ani.

Nu ramai cu nimic dupa doua ore si jumatate, cu nicio emotie, nicio idee, nicio poveste, niciun personaj memorabil, ramai cu o insailare aberanta de aberatii vizuale care vin de niciunde si duc catre nicaieri.
O idee cam despre cum insaileaza Purcarete ideile in cinema. Sa zicem ca ar vrea sa transmita ideea ca "ne-am vandut asa usor (sufletul, tara sau naiba stie ce) strainilor si vanzarea asta o sa ne coste tragic". Pai ne arata niste tarani-mojici vanzand niste broaste unui don capo di tutti cappi care savureaza broasca, cheama trenul, se incarca trenul cu broaste, mojicii trag un chef cu broastele ramase si prajite, sunt blestemati sa moara pana la ultimul, ultimul fiind mancat de o broasca. Profund sau doar aberant?
De fapt nici macar nu stiu daca asta o fi vrut sa transmita, daca macar asta era ideea sau nu, daca ce spun eu are vreo succesiune logica sau nu, ideea e ca la modul asta ar trebui eu sa ma emotionez de cinemaul lui Purcarete.

Sa nu mai amintesc de zecile de injuraturi fara noima, de iepurasi pe iarba verde si cer violaceu, de whiskane black jack tinute de rupti-in-cur, de o gramada de aberatii vizuale care nu se incadreaza in nicio structura coerenta despre ce inseamna un film.

De exemplu, daca eu as face o scena in care as baga lingura in oala ca taranul, as zice ceva de genul "Fa Leano, dar buna zacusca iti mai iesi, futu-ti mortii ma-tii de boccie!" (literally si pe un ton sugubat) si de fapt eu as vrea sa transmit o idee antiglobalizare, voi ati pune botul ca eu fac arta? Exact.

Cu riscul de a parea mai rau decat trebuie, dar filmul asta e un fel de "Garcea si oltenii" pentru "intelectuali".

Last edited by varu : 24 Apr 2012 at 01:22.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif