View Single Post
Old 17 Dec 2011, 23:33   #14
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Acum vreo doua saptamani am observat ca aveam doua degete patate cu rosu. Evident ca m-am spalat pe mana si am vazut ca la un deget aveam o zgarietura, pe care nici nu am simtit-o. As fi putut oricand sa dau mana cu altcineva, fara sa stiu ca-l murdaresc de sange. Daca aveam hiv si avea si el o rana la mana, nu era o combinatie prea buna.

E perfect adevarat ca sansele de transmisie sunt mici. Dar avand in vedere ca sunt un jucator de poker, am vazut si lucruri cu probabilitate de 0.0001% intamplandu-se in fata mea. Orice bolnav de hiv reprezinta un risc pentru cei din jur, nu e nici o indoiala in privinta asta. Pe de alta parte trebuie intelesi si ajutati, nu respinsi. E foarte greu sa stabilesti o linie de demarcatie. Copilul meu nu l-as lasa sa se joace cu alt copil bolnav de hiv (singura exceptie ar fi daca sunt prieteni foarte apropiati si as considera ca amandoi inteleg ce trebuie sa evite). Eu ca programator as accepta sa fiu coleg cu un bolnav de hiv, dar nu as fi de acord ca un bolnav de hiv sa lucreze in bar, riscul de ranire e crescut acolo (pahare sparte, batai intre betivi etc).
  Reply With Quote sendpm.gif