View Single Post
Old 23 Nov 2011, 22:26   #2334
AndreiStefan
Guru
 
AndreiStefan
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 325
Originally Posted by cristi88:

In Ungaria erau linsati
In Bulgaria erau linsati
In Serbia erau linsati
In Slovacia erau linsati

Ce nu avem noi in comun cu natiunile astea ? Demnitatea !


Serbia, de acord. Restul? Nu prea imi vine a crede, desi nu te contrazic.

Chiar in seara asta venind spre casa, asteptam la semafor pe Bulevardul Dacia intersectie cu Calea Victoriei. Exact cand s-a pus verde vad un cioroi la vreo 40-50 de ani traversand agale si intinzand mana ostentativ sa-l lasa sa treaca, de parca trecea coloana oficiala. Vizavi desigur il asteptau alti boschetari care se pare ca disting mai bine culorile. Am asteptat 2 secunde, sperand ca va grabi un pic pasul apoi l-am claxonat. Ce face cioara? Se opreste in fata masinii si incepe sa injure. Eh, in momente din-astea tot ce-i mai impulsiv si mai violent in mine iese la suprafata, desi tare cred ca intr-o zi o sa mi-o fur de sa ma satur(nici acum n-am fost departe).

Am deschis usa la masina mi-am bagat pl in masa si in toti puradeii lui...tiganul a ramas 1 secunda surprins ca i-am raspuns si apoi, normal, ii cheama pe ailalti sa-l asiste. In tot acest timp, condcatorul auto din spatele meu ce facea? claxona disperat, desi daca tot era cacat la cur sa se bage, putea bine mersi sa ma ocoleasca prin stanga(era destul de liber si avea spatiu).

In timp ce boschetarii se adunau in jurul masinii, am apucat sa arunc un ochi la conducatorul din spate. Atat de bine mi-a ramas intiparita moaca lui, incat as putea sa i-o desenez si s-o folosesc ca exemplu de fata de roman cacacios...fara pic de personalitate/demnitate.

Totusi intr-un scurt moment de luciditate, mi-am dat seama ca n-am ce face si desi am primit cateva flegme pe parbriz, ma bucur ca am fost indeajuns de rapid sa ma sui in masina sa o bag in Drive si sa-l ating, binisor cred(l-am trantit la pamant), pe unul dintre ei cu coltul din dreapta al masinii.

Acum nu as fi surprins sa primesc zilele astea o citatie la vreo sectie de politie...dar am impresia ca nici atunci nu mi-ar parea rau.
__________________
But I, being poor, have only my dreams. I have spread my dreams under your feet. Tread softly because you tread on my dreams.
AndreiStefan is offline   Reply With Quote sendpm.gif