View Single Post
Old 16 Nov 2011, 00:26   #58
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Am reusit sa vad si filmul lui Bresson, cam tirziu, dar oricum nu mi-ar fi influentat nici un vot daca era sa votez.

Doar ca, filmul mi-a placut. Actorul neprofesionist mi s-a parut foarte bun si am remarcat chiar niste emotii pe fata lui, Bresson probabil ca le-a lasat intentionat. Stiu ca subiectul filmului e oarecum limitat/nedezvoltat, nu se intimpla nimic spectaculos, totul e lent, dar filmul e interesant de vazut si e si foarte facil, asa cum zicea minrep. Totul e relatat la persoana I in timp real si nu avem de-a face decit cu actiunile si gindurile unui singur personaj, restul personajelor fiind vazute strict prin interactiunile cu personajul nostru. Mi-a placut ideea asta si cele citeva momente de suspans iarasi mi s-au parut foarte bine dozate si captivante. Nu pot spune ca m-a tinut cu sufletul la gura mai ales ca finalul se cunostea chiar din titlu, dar micile schimbari de situatie au avut categoric un efect foarte bun. Nu m-a deranjat nici voice-overul, in definitiv erau gindurile personajului si din punctul asta de vedere, vocea si actiunea mi s-au parut mult mai bine structurate decit in alte filme (imi amintesc si-acum cit de tare m-a enervat vocea din Vicki, Christina Barcelona ) Sa nu rideti de mine, dar in timpul filmului am avut senzatia ca Bresson e precursorul jocurilor one-player din ziua de azi si chiar cred ca ar putea iesi un foarte frumos escape prison game fix cu actiunea asta (am cam luat-o razna, nu? )
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif