View Single Post
Old 13 Nov 2011, 20:52   #55
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Ambele filme sunt pentru mine in cea mai de sus categorie. Zerkalo e unul dintre primele filme de Tarkovski pe care le-am vazut, eram mai tanar, mai in formare ca cinefil si influenta pe care a exercitat-o asupra mea a fost uriasa. Drept dovada, Tarkovski e in clipa de fata singurul mare regizor caruia i-am vazut toate lung-metrajele ! Si every single one of them poarta eticheta "esential". Pe unele le-am admirat cerebral (Andrei Rubliov, Copilaria lui Ivan, Solaris) iar in altele m-am scufundat cu toata inima (Stalker, Nostalghia, Zerkalo, Sacrifice). Zerkalo e unul din cele care au facut cu mine cam ce-au vrut, un diamant multi-fatetat, pe care cu cat il roteam cu atat parea mereu mai adanc.

A Man Escaped m-a atras prin aerul lui de faux-doc, prin precizia chirurgicala cu care descompunea repetabilitatea mereu diferita, incrementata a universului concentrationar si zbaterea muta a sufletului intr-un trup cuprins de ziduri. Ca si in restul filmelor de acest autor, imaginea are goliciunea cuvantului in literatura. Nu gandeste si nu simte pentru tine. Nu te ajuta. E cuvant gol si ceea ce simti sunt hainele cu care subconstientul tau il imbraca.
Perceptia filmului mi-a fost influentata si de istorisirile bunicului meu care a facut lagar in Siberia (prizonier la Cotul Donului) si ale altor cunoscuti care au suferit prin inchisorile comuniste.

Vot: Zerkalo
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif