View Single Post
Old 13 Nov 2011, 17:34   #52
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Win, n-o lua asa in tragic. Uite, eu am vazut Zerkalo de 2 ori si m-a coplesit de fiecare data. Nu cred ca exista imagine din film care sa nu-mi fi placut dupa cum nu cred ca exista imagine din film pe care s-o consider de prisos. As putea sa vad filmul asta over and over again. Are in el tot ce-mi trebuie ca sa nu-mi mai trebuiasca altceva. Tu Win ziceai, despre ce poti spune ca e filmul? Cred ca e despre impacarea cu tine insuti dar si impacarea cu istoria tarii tale, adica neregretul ca n-ai fost in alta parte in alte timpuri, scrisoarea pe care o citeste Ignat e unul din argumente. M-a bulversat intercalarea istoriei, desi n-o cunosc, n-am fost niciodata destul de tenace sa o aprofundez, dar imaginile din film pe fondul poeziilor sint absolut cutremuratoare. Vreau sa stiu o mama/tata care n-a plins cind i-a vazut pe copiii aia de 5-6 ani cu valijoarele in mina luindu-si ramas bun, poate pentru totdeauna, de la parintii lor. Nu stiu daca imaginile erau de arhiva sau Tarkovsky repreoduce istoria, eu chiar am cunoscut un grec care a fost in situatia asta, e cutremurator. Copilul de 10-11 ani, Ignat/Alexei e pur si simplu nemaipomenit. Referitor doar la copil, cel mai mult mi-a placut scena in care Alexei si mama lui se duc sa incerce sa vinda bijuteriile si dupa ce femeile isi dau buna ziua spune si el cu jumate de gura buna ziua. Haha, m-am vazut total in scena aia, dar nu numai. Scenele care mi-au placut cel mai mult si mai mult sint visele repetitive, care incep cu vintul din gradina, rasturnarea lampii de pe masa, apoi copilul care ajunge in fata casei (bunica mea avea lampa la fel ca aia dar asta e doar o paranteza).

Ca sa inchei pe un ton rautacios Zerkalo e tot ce The tree of life nu e.

Sper sa vad azi A man escape, oricum ce nu mi-a placut la topicul asta si la discutiile despre Bresson e ca nici un argument pro-Bresson nu a venit cu exemple concrete din filmele lui si de ce nu chiar din asta. Il inteleg pe Federico, mai putin categorisirea de retardat, altfel, chiar ma intereseaza sa-l inteleg mai bine pe Bresson, in special pentru ca Tarkovsky l-a admirat; singurul film pe care l-am vazut, Pickpocket, nu m-a impresionat, desi in final chiar m-a emotionat, ceea ce nu cred ca era intentia autorului
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif