Thread: Drive
View Single Post
Old 29 Sep 2011, 16:36   #32
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Am reusit sa-l vad si eu in sfarsit.Nu stiu exact ce sa cred,mi se pare totusi cam supraestimat pe aici din ce-am citit.Nu zic ca e un film rau dar eu unul,ma asteptam sa fie mai tot filmul in genul primei scene care e ceva mai unicat tinand cont ca e incognito fata de urmaririle cu care ne-a obisnuit Hollywood-ul.
Mi s-a parut ca se chinuie prea mult sa fie "art house" iar lucrul asta a dus la un ritm lent care pe mine nu m-a multumit in special cand venea vorba de putinele scene de actiune in care ma asteptam la ceva mai multa tensiune.Scenele respective sunt violente dar nu vin neaparat cursiv dandu-mi impresia ca sunt prefabricate.Multe scene lungi, fara dialog care taie din elanul filmului exact cand te astepti sa apese pe acceleratie.Refn are un stil foarte elegant care imi aduce aminte de filmele lui Michael Mann,mai exact Collateral si Heat.Una din ele care mi-a placut in mod special a fost cand il omoara pe Nino.
Jocul lui Gosling imi este cunoscut pentru ca e doar o varianta mai temperamentala a rolului din Lars and the real girl iar si ceilalti actori sunt in nota filmului,nimic vrednic de vreun oscar dar decent.Ca poveste nu m-a suprins cu nimic nou ba e chiar previzibila ca desfasurare insa anumite clisee care erau prezente in multe filme de genul au fost evitate sau transformate in bine.
Per total e un film bun insa nu pot sa imi ascund dezamagirea ca nu s-a marit ritmul pe alocuri pentru ca e prea static pentru gustul meu.Cred totusi ca s-a axat prea mult Refn pe felul in care arata filmul in dauna tempo-ului si a furiei lui Driver care mi s-a parut ca a fost tinuta in frau pe alocuri cand trebuia sa-i dea drumul, sa vedem psihopatul din el in toata splendoarea lui.

Nota 7/10
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 29 Sep 2011 at 23:43.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif