View Single Post
Old 23 Sep 2011, 17:19   #148
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Nu cred ca sunt inflexibila in gandire. Insa, in acest caz, s-a pus problema ori da, ori ba. Ori omoram, ori nu.
Am mai spus odata ca exista si caini agresivi asa cum exista si criminali, si violatori, etc. Am mai spus asta de nu stiu cate ori. Dar, repet, tu citesti si citezi doar ce iti convine.
Nu au efectul pe care ar trebui sa il aiba fiindca, de multe ori, cainii aparent sterilizati nici macar nu sunt sterilizati. Cunosc foarte multe cazuri in care cainii purtau acei cercei, dar, de fapt, nu erau castrati. Iar hingherii stiau exact in ce zona sunt acei caini si nr-ul lor de identificare fiindca veneau si ii prindeau iar doar ca sa mai treaca cateva sterilizari pe foaie si sa mai scoata niste bani. Adaposturile pentru caini nu functioneaza pentru ca nu sunt fonduri pentru a le intretine. Adaposturile pentru caini care exista la ora actuala in Romania sunt intretinute din banii oamenilor de la asociatiile pentru animale si din banii altora care mai doneaza una, alta din cand in cand. Adoptiile. Nu cred ca mai are rost sa discutam despre acest lucru. Eu am caine si e maidanez. L-am luat de pe strada. Am mai convins si alti oameni sa mai adopte anumiti caini care erau vai de mama lor. Dar nu se rezolva nimic cu asta fiindca, in cartierul meu, saptamanal sau o data la 2 saptamani, vine o masina plina cu caini de la tara si-i descarca pe-aici. Initial, nu-mi explicam cum de apar atatia caini noi atat de des. Dar, voila! Plus ca exista foarte multi "destepti" care-si lasa cainii din curte sa plece pe-afara cand sunt in calduri.
Ideea este ca daca voi, care nu va mai doriti caini pe strazi, si noi, cei care iubim animalele si nu vrem sa permitem sa fie omorate de niste barbari, de parca am fi in secolul 15, am dona lunar 1 ron, s-ar strange destui bani pentru a intretine adaposturile pentru caini. Dar, cum noi nu suntem un popor civilizat, nu ne putem gandi la o solutie umana, ci sustinem crima.
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif