Originally Posted by Windom:
O altă afirmaţie eronată – cum că personajele nu sînt dezvoltate.
Greşit, trebuie doar să ştii să „citeşti” imaginile. Atît avem, însă ele sînt mai sugestive decît orice dialog. Protagoniştii reprezintă nişte inadaptaţi, mai bine zis elemente anti-sociale care-şi doresc mai mult decît orice să socializeze. În fiecare se dă o luptă între frica de singurătate şi imposibilitatea de a socializa. Mişună unul pe lîngă altul, se ating, se strîng ciorchine în toaletă ori în sala de spectacol, deşi există loc berechet,tocmai pentru a experimenta acea human touch.
|
Pai chiar nu sunt dezvoltate. Stim ca sunt singuratici, inadaptati si cam atat.
In rest fiecare personaj e redat schematic, nu e mai mult de o schita. Poponarul e un poponar la agatat si nimic mai mult, pitipoanca e o pitipoanca ce sparge seminte si ar agata si ea ceva,
schioapa e o admiratoare de la distanta a proiectionistului si cam atat stim, despre proiectionist mare lucru nu stim.
Toate personajele sunt marionete sau nah!, caricaturi abia schitate din varf de creion, folosite de regizor sa creeze atmosfera. Atmosfera primeaza in fata personajului in cazul asta, zic eu.
Ma bucur ca ti-a placut.
Chiar daca nu se va califica mai departe in turneu sa incerci sa vezi si alte filme facute de el, pentru ca dintre filmele lui Tsai asta mi s-a parut cel mai slab valoric.