View Single Post
Old 06 Aug 2011, 18:37   #11
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by Lady_Skar:
Originally Posted by PoliFanAthic:
Caut acelasi lucru in materie de originalitate in orice film, indiferent de sursa creatoare. Pot accepta ca formatul e unul foarte asemanator, fiindca, pana la urma, nu ai atatea povesti diferite pe care poti sa le pui la cale pe temele supereroice, dar asta nu inseamna ca trebuie sa-mi placa acest lucru.

Cat despre motivatii si probe de foc ale personajelor, Captain America mi se pare cel mai schitat si neinteresant dintre toti baietii recenti. Iron Man are wits and humor, dar e un om defect la inceput, Thor are un grad placut de megalomanie si indisciplina, dar CA e pur si simplu un personaj perfect moral cu deficiente fizice care devine perfect si fizic pe parcursul aventurii. Faptul ca la un moment dat e prins intr-un cerc vicios mi s-a parut o nota discordanta si neconvingatoare, mai ales venind de la un tip care nici cand era mic si pricajit nu accepta sa fie impins in stanga si-n dreapta.

In teorie, tranzitia suna bine si ca idee nu e rau executata, dar Captain America ramane un personaj fara nuante. Si aproape orice personaj fara nuante e plictisitor. Singurul care mi-a placut mereu de acest tip a fost Superman, dar pentru mine el este idealul de la care o iei in jos (chiar daca inteleg ca la inceputuri era altfel). Ceea ce nu inseamna insa ca ultimul film cu Superman mi-a placut.

Vorbind in context, pe ce pozitie ai clasa Captain America in lista filmelor premergatoare la The Avengers?

Cum am zis si in review-ul meu. Am impresia ca asa a vrut sa-l joace Chris Evans, ca un personaj fara cusur, destul de rigid si lifeless, pentru a nu fi comparata prestatia din filmul asta cu cea din Fantastic Four. In rest insa filmul mi-a placut, destul de mult si mai ales mi-a placut ca au fost rezervati in privinta "tentei patriotice". Steve Rogers nu este atat de capos ca american, ci ca om caruia nu-i plac "bullies". Indiferent ce probleme as avea cu interpretarea lui Evans, din punct de vedere al scenariului si al calitatilor tehnice, eu n-am de ce sa ma plang.

De aceea am urmatorul top

1. Thor
2. Iron Man
3. Captain America
4. Iron Man 2
5. Incredible Hulk

Si stiu, poate ca e surprinzator ca am pus Thor inaintea lui Iron Man, dar I really liked Thor. Este un film okei din toate punctele de vedere, inclusiv prestatia lui Hemsworth. Il pun inaintea lui Iron Man pentru ca acela a fost un film mediocru, da foarte mediocru, salvat doar de prestatia lui Robert Downey Jr. Daca il scoti pe RDJ din Iron Man, ce ramane sa-ti placa? Thor nu are problema asta.

N-am vazut inca Thor si Cap dar din topul tau singurul film mediocru mi se pare Incredible Hulk.Daca-l scoti pe Tony Stark din benzile desenate cu Iron man ce ramane?Totul se intampla in jurul lui si a personalitatii lui,asta e tot scopul.Tocmai din cauza asta a fost un succes pentru ca Downey Jr. se apropie foarte mult de Tony Stark.Si se fac bani de pe urma filmelor cu supereroi pentru ca de multe ori filmele vin impreuna si cu jocuri iar un profit de 30-60 de milioane de dolari minim se considera un succes pentru investitori atata timp cat nu ies in pierdere.In ultimul timp s-au scos filme cu supereroi pe banda rulanta dar nu s-au axat extrem de mult pe calitate ci pe cantitate.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif