Thread: O sa mori
View Single Post
Old 17 May 2011, 22:12   #19
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by danonino:
Sa presupunem ca exista un astfel de test si ca el functioneaza, cu o eroare de +- cativa ani.

ok, hai sa presupunem atunci.
pentru inceput, as vrea sa spun ca sincer, mie chiar nu imi pasa de chestiile astea. mi se pare inutil sa vorbesti despre ceva ce oricum se va intampla... probabil ca oamenii se leaga de astfel de subiecte pentru ca le e frica de moarte si in mod psihologic asa reusesc sa isi alunge teama. sunt ca si copii aia care spun povesti de groaza si nu se mai opresc pentru ca linistea din jur ii sperie. si mie, sincer, sa imi bata si maine la usa ca ii deschid cu cea mai mare placere si ii dau si o cafea daca vrea si daca pofteste (ma refer la moarte)... nu mi-e firca de ea pentru ca deja m-am obisnuit cu existenta ei si cu gandul ca intr-o zi o sa vina si la mine... (can't wait for it... sa-i rad usor in fata si sa ii spun cat e de proasta)
anyway, gata cu parerile personale. sa revin asadar la subiectul principal, care se pare ca pe danonino il macina atat de mult.
sa presupunem (prin absurd) ca acel test exista si mai si functioneaza pe deasupra. well, in cazul asta, se va intampla un lucru bun si unul rau.

lucrul bun va fi ca oamenii, afland cu aproximatie cam cand vor muri, vor fi mai stimulati sa faca ceva cu viata lor... si sa ajunga mai departe pentru ca vor fi mai constienti ca intradevar vor muri. pe de alta parte, insa, se va creea un haos... imagineaza-ti ca merge un om la doctor si incearca sa afle cand va muri iar testul ii spune ca mai are o zi de trait... si imagineaza-ti ca omul, stresat fiind, a doua zi se sinucide. daca testul nu ar fi existat, el ar fi trait fericit pana in ultima clipa... fara sa se sinucida sau sa traiasca asemenea orori. faza e ca nu oricine e pregatit sa afle cand e sa moara. si tocmai de aceea sunt de parere ca un astfel de test (daca el intradevar ar functiona) ar trebui interzis. si in plus... o alta chestie. daca toti vom sti cand vom muri, ce rost ar mai avea sa traim?

in fine, as mai avea multe de zis... da sincer, mi se pare inutil.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.

Last edited by dragonfly_drk : 17 May 2011 at 22:15.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif