View Single Post
Old 30 Mar 2011, 17:18   #320
contlacinemagicieni
Senior
 
contlacinemagicieni
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 88
Originally Posted by indiferrent:
Un prost gaseste intotdeauna unul mai prost ca sa-l admire pentru ca spiritul de contradictie si judecarea prostiei este personalitatea prostului!Oare ce caracterizeaza mai mult prostia: lipsa inteligentei sau execesul rautatii? Va puteti amuza, si eu am facut-o, dar cei care va oripilati excesiv condamnand aproape la moarte niste pareri atat de simpatice, s-ar putea sa aveti sanse mai putine decat ei.

Mai, pana la urma orice critica are ceva constructiv ... sau poa' sa aiba ceva constructiv . Simplu fapt ca ne pierdem vremea, sau nu, pe forum, graieste putin despre personalitatile noastre. Vorbeste de bine, as sustine. Vorbeste fiecare comentariu/contributie. Nu am perceput ever never topicul ca pe ceva "uite ce prosti este unii si uite ce prosti este altii ca se ia de iei", "hahaha, hai sa ne radem".
Problema e ca topicul a degenerat. Rau de tot. Adica s-a ajuns, aproape total, la ceva de genul "ce prost e gigel c-asculta manele" sau uite mostra de semi-analfabetism (io l-as cataloga la experimental). Cand stau la coada in Mic.ro sau in profi nu prea mai am chef sa bag fiecare virgula, cratima, sa ma supun rigiditatii regulilor gramaticale. Ca doar nu-i teza la romana. Si cu atat mai mult de cand aramitza, boxerul de 6 luni al unei verisoare din Cluj, mi-a distrus Nokia N97-le.
Aspectul semantic se pierde. La fel si exuberanta unora dupa un film tare-tare. Nimeni nu se atinge de comentariile unui Windom, miercuri,
Pitbull etc.
Nimeni nu penalizeaza incercarile de a explica un meci de fotbal prin abateri de la codul deontologic in psihoterapie; spoilareli/denaturari grosolane; provocari scolaresti venite de pe la "pipitze" erudite etc . Astea, as zice, sunt lipsuri in modul nostru de a aprecia topicul si libertatea pe care ne-o ofera anonimatul. Iar disecarea unor astfel de "gafe", chiar cu riscul de a te plasa in ridicol pentru unii, merita.
contlacinemagicieni is offline   Reply With Quote sendpm.gif