View Single Post
Old 14 Jan 2011, 23:58   #57
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Quote:

2. Medalia de onoare de Călin Peter Netzer. Nu doar filmul unui mare actor (deşi Victor Rebengiuc face aici unul dintre cele mai importante roluri de cinema ale sale), ci şi filmul unui regizor talentat şi matur, care a trecut cu brio peste un semieşec (lungmetrajul de debut Maria din 2003), cu sprijinul unui scenarist în formă maximă (Tudor Voican) şi al unui operator-producător inspirat (Liviu Mărghidan). Călin Peter Netzer şi-a însuşit lecţia realismului introdus la noi de Cristi Puiu, dar nu s-a limitat la acet model deseori imitat, punîndu-şi propria amprentă asupra tratării subiectului aşa-zis „minimalist“. Pentru mine rămîne un mister cum un asemenea film, care poate prinde la orice categorie de public, nu a adunat decît vreo 7.000 de spectatori în circuitul cinematografic autohton.
Doar 7 mii au vazut filmul asta ???

Cătălina Murgea R.I.P. , Mircea Andreescu ... de cand nu l-am mai vazut intr-un film.

A doua cronica a lui Pitbull pe care o citesc cap coada in numai o saptamana. E o performanta, in 6 ani de cinemagia nu mi-a iesit. Intr-adevar se vede o capota de logan sau masina moderna chiar la inceput, cand Ion Ion se duce la posta sa ridice recomandata, si da, secventa de la masa e identica cu cea din 432, cu personajele care behaiei in jur banalitati despre cozonacul ieftin din Romania si despre tara fagaduintei Canada, cu mesenii care nu se vad, sau li se vad numai mainile, pana si acelasi Ion Sapdaru e la masa in calitate de fotograf. Dar toate astea palesc in comparatie cu restul filmului si ajung sa nu mai conteze.

S-a vorbit si despre decorurile de exterior, ca sunt minimalizate. Eu sunt de parere ca aceasta minimalizare nu are decat ratiuni economice, sa recreezi fie si atmosfera anilor '95 ar costa imens. Daca ar fi sa fim perfectionisti tramvaiele din 432 nu erau de acolo, autobuzul cu butelie nu era de acolo etc
Oricum, filmul e de geniu, un mare salt al regizorului fata de Maria. Aparitia lui nea Nelu era necesara, e de apreciat ca a vrut sa apara in film.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif