View Single Post
Old 12 Nov 2010, 02:28   #220
lalaby
Senior
 
lalaby
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 95
Pentru ca Pitbull e foarte suparat pe mine... ma bag si eu ca musca in lapte
Nu sunt cinefil (avand in vedere definitia data de Pitbull pe un alt topic), nu sunt cinest (logic.. nu am facultate de profil)... deci sunt un profan, dar il atentionez pe Pitbull ca nu vreau sa ma re-educ... vreau doar sa imi spun o parere.

Intamplator am fost la Cannes cand acest film a avut proiectia pentru presa. Acolo am vazut si EVA (injurat de multi si pentru care eu mi-am atras jignirile din partea lui Pitbull... si pentru care voi da in judecata adminsitratorii si chiar pe Pitbull... ma rog puteti citi pe alte topicuri).

Vreau doar sa va spun ce se intrebau ziaristii cand au iesit de la proiectie..."de ce l-au omorat romanii pe Ceausescu? Ok, a suferit de grandomanie... da' in rest?"

Asta spune totul. Pentru noi cei care am trait in perioada aia... ok, vedem asa zis acest documentar (nu e!) si ne gandim cum am trait. Actuala generatie, precum si cei din afara habar nu au. In acele imagini insailate (dar luate din filme de propaganda!) nu il vezi pe ACEL Ceausescu care ne obliga sa privim doar 2 ore la tv, care ne obliga sa stam la coada pentru "fratii petreus", care ne taia lumina la ora 8 seara.

Tinerii au mers la film... de aia filmul are acest numar de spectatori... dar stiti ce cred ca gandesc ei? Uite un prost, ia uite cum rade ca ii canta aia in limba lui... si tot asa. Pentru ei a fost o disctractie... de altfel liceenii dusi cu japca pe gratis la Sala Palatului tot din astea comentau.

Mie una mi-a ajuns o ora din cele trei pe care trebuia sa mi le pierd din viata la Cannes. M-au dus acolo niste prieteni, eu fiind cu alta treaba. Dar eu am trait in acele vremuri! Si sa vad un film de propaganda... e cam naspa. A, daca in paralel mi se aratau si necazurile din acea vreme... era ok. Dar asa?!

Tanara generatie ce sa faca? Sa ne creada pe noi ca de fapt a fost rau?

Si 80.000 de euro pentru un asemenea film ... mi se pare chiar furt la drumul mare. Pai m-am uita pe site-ul CNC... cu banii astia s-au facut lung metraje de fictiune! Si, daca mai socotesti ca si producatorul trebuie sa vina cu alti 50%... pai lumina si telefonul nu costa atat (avand in vedre ca producatorul nu putea sa vina in aport cu camera de filmat!). Si ma indoiesc ca TVR sau Arhiva (de unde a luat imaginile) l-au taxat cu bani... pai daca scrii ca e film de interes national, esti Ujica.... si altele... banuiesc ca usile ti se deschid.

Premii...ok, cu asemenea subiecte am mai tinut afisul. Da' va intreb ce premii mari am luat in anul 2010? Subiectele astea sunt perimate. Noroc cu... FLUIER...! E o abordare noua.

Cristian Tudor Popescu a avut dreptate. Si a mai avut dreptate si Plesu.

Mie mi se pare un film periculos si pobabil ca Ujica il regreta pe Ceusescu, desi stiu ca e plecat demult din tara. Pai putea sa faca un alt film. Poate chiar sa aflam de ce mii de oameni doreau sa plece in perioada lui Ceausescu din tara.

Hai Pitbull & company... astept lovituri
lalaby is offline   Reply With Quote sendpm.gif