Thread: "Inception"
View Single Post
Old 09 Aug 2010, 19:54   #229
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Originally Posted by ricutza:
si daca e visul lui Cobb, ce interes avem? ca de fapt si de drept nu stim nimic concret despre el.

Normal ca cel mai logic ar fi ca in cazul in care totul e un vis, visul sa apartina lui Cobb. Dar la fel de logic mi s-ar parea sa nu faci un film intreg, un vis, si sa vii ai pretentii ca ai facut cine stie ce constructie inteligenta. Pentru ca vine spectatorul carcotas (aka eu) care spune ca nu e nimic concret in film, pe care sa ma pot baza ca visul ii apartine lui Cobb. Ar putea foarte bine (si ar fi fost mult mai interesant) sa fie visul lui Mal, avand in vedere ca oricum totemul era al ei.
Da, la visul lui Mal ma gandeam si eu...dar apoi ar fi fost inutil de complex sa fie visul ei.
Macar Cobb isi dorea un deznodamant, stiam ca ne indreptam intr-o directie...ca avea o misiune de dus la final pentru a se reintalni cu copii lui...

Si cum poti sa-mi spui ca nu stii concret nimic despre Cobb cand numai pe el il analizam tot filmul cu trecutul si problema sa actuala...e cel mai rotunjit personaj din film, asta e clar...si nu vad ce rost are sa presupun ca e visul altcuiva.

Am sa raman cu ce e logic...

Cat despre visul spectatorului...that's amazing. Nu stiam ca un vis poate sa fie atat de comun...nu, raman la ideea ca un vis e unic (exceptand tehnologia pe care au folosit-o cei din film pentru ca inca nu am ajuns acolo...desi daca fac aici o paralela, visul comun in acest film era ceva telepatic, nu influentat de sedativul din servieta care ii adormea instant pe subiecti si atat.) si ca publicul vede de fapt un vis al unei singure persoane (Cobb / Nolan). Mi se pare cel mai sanatos asa...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif