View Single Post
Old 15 Jun 2010, 13:31   #118
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Shadow, nu stiu daca Gaga are atat de multe fane de 11-13 ani. Asta e segmentul lui Hanna Montana.

Referitor la clipul in cauza. Cand am ascultat doar melodia, mi s-a parut o piesa ok, ceva despre Alejandro, si cum nu poate trai cu el, ca asta e gay, si vrea s-o faca cu Roberto si Fernando. Din cauza stilului melodiei, gen latino, deci nu te astepti la nimic profund, treci usor peste niste referinte religioase din cantec, cum e "she's got a halo around her finger around you", "halo" fiind metafora interesanta aici, o trimitere la aura sfintilor, la sanctitatea casatoriei, dar nu ca ceva bun, ci ca o privare de libertate, o negare a propriei fiinte, a propriei naturi, in cazu de fata, gay.

Anyways, cand am vazut videoclipul am ramas bulversat. Ma asteptam la ceva diferit, avand in vedere antecedentele, dar tot a reusit sa ma surprinda. Lady Gaga e in primul rand un artist vizual, apoi unul muzical. O consider Marlyn Manson in varianta feminina, si tocmai asta o face mult mai interesanta, mai intriganta decat echivalentul ei masculin (da, femeile sunt mai bune decat barbatii aproape la orice). Si cred ca ceea ce ma face sa asociez cele doua personaje e tentindele lor catre neconventional, catre obscur, si catre androgin.

Ceea ce a reusit insa acest videoclip suprarealist, a fost sa imbogateasca, sa extinda mesajul initial al piesei, dandu-i mai multa profunzime. Simbolistica e bulversanta, e socanta si abundenta. Pe langa drama aproape telenovelistica a femeii maritata cu un gay, apar noi dimensiuni, in primul rand religioase, dar si de natura umana. E vorba de simboluri crestine, catolice, iudaice, masonice, sataniste, toate intr-o atmosfera orwelliana. Si atitudinea este clar una de rebeliune, de impotrivire.

Barbatii aia care danseaza in tocuri, apar mai intai ca niste soldati, ca niste sclavi, sub supravegherea dominatoarei Gaga, o viziune orwelliana, ca toti suntem sclavi, manipulati. Sclavi manipulati prin... sex? Prin exacerbarea sau reprimarea sa? Baietii au uniforme ce aduc aminte de uniformele naziste, Gaga apare intr-un sutien cu mitraliere, aducand aminte de celebrul sutien con al Madonnei.
Apoi, de fiecare data cand spune Alejandro, il vedem pe baiatul ala dragut cu o casca ce aduce aminte de nemtii din WW1, tinand un pistol indreptat catre propriul penis. WTF, right? Biserica Catolica pare sa fie insa tinta primara, probabil vrand a se spune ca prin intoleranta sa, ea indeparteaza omul, fie el gay sau nu, ba chiar naste reactii de impotrivire, de unde si simbolul satanist al crufixului inversat. Acest simbol anti-crestin impregnat pe chilotul cantaretei, ne ofera viziunea unei femei cu falus, semnificand adroginul, eliminarea diferentelor de sex (poate acelasi lucru semnifica si baiatul care vrea sa-si impuste penisul). Si mai avem si baietii aia cu frizuri de calugari franciscani, devorand sexual o Gaga in costum de calugarita, vrand probabil sa arunce o sageata catre politica de reprimare a sexualitatii la catolici.
Gaga ingurgiteaza un talisman cu cruce (rosalin, parca), semnificand fie biserica care se auto-consuma, fie o Gaga ce isi asuma o noua spiritualitate, diferita de a bisericii.
Cine-i Alejandro? Cine-i Roberto, sau Fernando? N-am nici cea mai vaga idee. De ce sunt nume spaniole? Ar putea fi gay-ul de care ea e indragostita dar pe care trebuie sa-l indeparteze pentru a fi ambii fericiti, or whatever. Ar putea fi chiar Biserica (Dumnezeu), de care se dezice pentru ca nu-i impartaseste valorile, pentru ca nu-i satisface nevoile spirituale. "I know you may love me, but i just can't be with you like this anymore." Acel "you may love me" ar putea face referire la credinta ca D-zeu isi iubeste creatia. Dar sincer, chiar nu stiu.
Oricum, mi-a placut videoclipul, mi se pare cel mai bun videoclip pe care l-am vazut de foarte multa vreme. E socant, e supra-sexualizat, dar e facut cu stil, are o viziune, e intrigant. Kudos lui Steven Klein, si lui Gaga, o urmasa reusita a la fel de controversatei Madonna la vremea ei.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif