View Single Post
Old 06 Jun 2010, 16:58   #13
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Cred că am ratat eu ceva la Povestea anodină, chiar nu mi s-a părut așa de bun. În primul rând a fost prea multă suferință pe acel tip, nu-i ieșea nimic, nici măcar să se masturbeze, deși a încercat săracu timp de o scenă cam lungă părerea mea. Apoi a venit ceva speranță cu ceva din cosmos, care nu prea am înțeles și o naștere și aia cu mult sânge. Dar nu prea m-a impresionat.
Mai mult m-a impresionat cum ne zicea ea la final despre cât de greu a fost să facă filmul sau de ce cenzură a avut parte și cu mall-ul care a luat foc, etc.

Favoritul meu din competiție și de altfel nu numai a fost Felicia, înainte de toate. De altfel cred că va fi în top 5 al meu pe anul acesta. Măcar a luat premiul pentru scenariu și interpretare, deci tot e bine. De fapt cred că nu i-au dat premiu că atunci ar fi fost prea multe premii pentru cele 2 filme românești.
Alte filme bune după părerea mea au fost Medalia de onoare, O soluție rațională, Grașii, La Bel Age, Filme bunicele Altiplano, Poveste anodină, Invers, Orașul diavolului. Proaste R și Ultima conversație. La ultimul ăsta așa m-a apucat somnul că a fost un chin doar să stau treaz. Vreo 10 minute nu se întâmplă nimic, doar se filmează o mașină pe drum, apoi ne este arătată o actriță care merge cu mașina timp de o oră, ea conducând și vorbind la telefon. Iar singurele cadre au fost cu ea și cu drumul. Și finalul a fost iarăși sec. (Nimic Personal n-am văzut. )

Altfel majoritatea filmelor văzute de mine mi-au plăcut. În special m-am cam dus pe la secțiunea supernova. Am mai fost și pe la câteva filme românești. Aurora și Marți după Crăciun foarte bune, dar vreau să le mai văd o dată poate pe la un mall să se audă mai bine, Caravana cinematografică și Medalia de onoare 2 comedii bune. Plus preferatul meu Felicia, înainte de toate, mai adăugăm și cel cu fluieratul și zic că iese cel mai bun an al cinematografiei române. Și mai sunt destule filme care vor fi lansate pe care nu le-am văzut la TIFF.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif