Thread: Spartacus
View Single Post
Old 20 Apr 2010, 16:13   #24
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Nope, nu exista restrictii temporale cand vine vorba de sex&violence. Unde mai pui ca in Roma antica sexul si violenta erau placeri acceptate si promovate, nicidecum inabusite din motive de moralitatea sau de religie. Asadar, din punctele astea de vedere, serialul e mai realist si reprezentativ pentru acea epoca, decat multe alte clasice, printre care si Spartacus-ul lui Kubrick, in care eroul nostru era un fel de aparator al democratiei, si dreptatii sociale.
Pe de alta parte, filmul acesta nu s-a dorit a fi unul istoric, dar asta nu inseamna ca nu o respecta. Spune povestea legendei lui Spartacus, luandu-si libertatea de a umple golurile din cunostintele despre personajul istoric cu niste idei bune, zic eu. Istoria nu ne spune daca Spartacus a fost sau nu un gladiator bun. In show, din motive evidente, e un zeu in arena. Nu stim daca Spartacus a avut nevasta, nu stim daca ea a fost ucisa, nu stim daca Batiatus a ucis-o, nu stim daca Varo a existat si a fost cel mai bun prieten al eroului nostru. Si alte asemenea mici detalii despre interactiunile intre personaje care nu pot fi contestate istoric, pentru ca ele nu sunt cunoscute. Dar, in mare parte, respecta ce se stie depre al treilea razboi servil. Batiatus era stapanul ludus-ului Cei trei care au condus rascoala au fost Spartacus, Crixus, si Oenomaus (desi asta din urma nu era maur in realitate, ci gal, deci o infloritura in show).

Problema ta e cu stilul, nu cu istoria. Si eu inteleg. E exagerat (doar in privinta scenelor de lupta), e sangeros, e si erotic, si homo-erotic, si nu se scuza. Nu toata lumea gusta genul asta de spectacol. Parerea mea e ca acestea sunt plusuri ale show-lui, si ca nu se bazeaza doar pe ele. Si scenariul e bun, si dialogurile sunt bune, si atmosfera in general. E o poveste buna, spusa intr-un mod agresiv. Nu plictiseste, chiar are momente cand surprinde, e tensionat, si alert.

E ok daca nu-ti place, pana la urma de gustibus non disputandum, dar daca argumentezi ca e manea dupa ce-ai vazut 10 minute, sau ca nu respecta istoria din cauza stilului vizual, nu ma pot abtine sa nu te contrazic.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif