Thread: "Avatar"
View Single Post
Old 20 Apr 2010, 07:20   #730
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Originally Posted by Pitbull:
Aveau story.
Si inefabil.
Si originalitate.
Atât.

Still hating.

Am citit reviewul de la Clash of the Titans si l-am recitit pe cel de la Avatar, interesant. Corect, marketingul e o parte importanta atunci cand materialul e slabut(filmul), exemplul fiind Clash of the Titans si nu Avatar in aceasta comparatie dintre "mediocritati". Dar nu-i nimic pentru ca in Clash avem CGI "bun" si o poveste clasica reincalzita.

Originally Posted by Pitbull:
Eu cred că Avatar deschide o filă nouă în marketing.

Funny.

Originally Posted by Windom:
Originally Posted by Liviu-:
3D-ul nu e nicidecum un lucru rau
E rau atunci cind ti se face rau. Iar eu recunosc ca am problema asta (chiar si daca incerc un first person shooter, dar, slava domnului, nu ma prea atrag jocurile). Asadar 2D-3D nu se poate compara cu evolutia alb-negru - color, dupa parerea mea (si, thnx god again, inca se mai fac si filme alb-negru). Pentru ca arta cinematografica nu a fost inventata pentru 3D ci pentru 2D. 3D-ul e o fitza, e precum mersul la Disneyland si o tura in rollercoaster. Probabil va exista in paralel cu 2D-ul, insa nu-l va elimina. Pina la urma de ce mi-ar trebui mie sa vad un Bergman ori Tarkovski in 3D? Asadar, CINEMA in 3D nu. SHOWBIZ in 3D da. Dar ala nu prea ma incalzeste.

Nu trebuie sa vezi nimic ce nu vrei iar un film care nu-i facut cu 3D in minte nu trebuie convertit. Tu poti sa vezi in ce format vrei dar cica Scorsese face si el un film in 3D, probabil l-a ajuns si pe el dementa sau ceva de genul asta.

Cinematografia este o exprimare a unei idei/viziuni sau a unui cumul de idei si modul in care este ea prezentata pe ecran nu conteaza, alb-negru, mut, color, 2D sau 3D, fiecare are farmecul ei care adauga mai mult sau mai putin filmului in sine. Tehnologia e la inceput, se va mari frecventa proiectoarelor si calitatea va fi din ce in ce mai buna pana la eliminarea efectului de ghosting in 3D.

Cinema in 3D, pentru cine vrea. Showbiz in 3D, pentru cine vrea.

Originally Posted by RomaniaMare:
Pit,nu mă refeream la încasări sau la promovarea filmului(care trebuie să recunoaștem a fost genială).
Mă refeream la efectele 3D și la tot ce ține de grafica pe calculator.
Gura targului e cea mai buna forma de marketing, mai ales cand produsul este peste media ultimilor ani in ceea ce priveste movie-entertainment. Pentru filme despre comunism si avorturi putem sa ne uitam si pe iPhone la ele, au sunet prost, lumina de toata jena si o cinematografie similara cu un home-made-video.

PS: Gura targului spune ca filmul Clash of the Titans este o dezamagire. Ma voi convinge si eu putin mai incolo.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 20 Apr 2010 at 08:07.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif