View Single Post
Old 16 Mar 2010, 11:11   #15
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Originally Posted by Chambord:
Pe de altă parte, ce înseamnă acea sugestie că protagonistul ar avea darul premoniţiei? Ce înseamnă sugestia de transcendenţă pe care Audiard o conferă (prin folosirea expresionistă a sunetului) crimelor lui finale? E posibil să nu însemne mare lucru, să fie doar efecte „poetice“ – pun cuvîntul între ghilimele ca să-mi marchez suspiciunea că lui Audiard s-ar putea să-i pese mai mult de impactul lor imediat, de spectaculozitatea ideii că eroul îşi regăseşte astfel identitatea spirituală arabă, decît de analiza implicaţiilor ei.

Eu am vazut premonitiile profetului nostru ca pe o atentionare a spectatorului ca desi detaliile sunt realiste, pesajul e realist, problemele sociale, si rasiste sunt reale, sunt specifice Frantei actuale, cazul in sine e unul fantezist. Adica o sa va spun povestea lipsei de sanse a imigrantului francez, o sa va spun cruzimea si coruptia din inchisorile franceze, dar o sa va spun ca un om intrat in rahatul asta trebuie sa fie profet, sa cunoasca viitorul, pentru a iesi din el triumfator. In realitate insa, majoritatea tinerilor ca El Djebena sunt distrusi in inchisoare. Ceva de genul asta.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif