Thread: Arta gătitului
View Single Post
Old 09 Mar 2010, 17:06   #16
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Pentru slabit, ideea e sa arzi mai mult decat bagi in tine. Organismul depoziteaza caloriile de care nu are nevoie sub forma de grasimi. Din astea ia in vremuri de restriste, ca de exemplu cand faci efort fizic mai mult decat de obicei. Depinde si de metabolismul fiecaruia si de stilul de viata, dar in principiu cativa kilometri zilnic alergare usoara dimineata si evitarea produselor cu continut mare de calorii plus o cina slabuta cu cateva ore bune inainte de somn dau rezultate miraculoase.
Asta e valabil la masculi, ca-i testata pe mine asta-vara/toamna, cu specificatia ca eu am inlocuit alergarea usoara zilnica dimineata cu inot din cand in cand si deplasare cu bicicleta sau pe jos. La 1,82m - de la 95kg in iunie '09 am ajuns de Craciun la 84kg, in conditiile in care sunt bautor inversunat de bere!

Cei care sunt foarte slabi n-ar trebui sa-si doreasca sa puna pe ei grasimi, ci, asa cum spunea si Neuptolem, sa-si dezvolte masa musculara. Iar pentru asta exista exercitii specifice - flotari, genuflexiuni, tractiuni, lucrul la diverse aparate cu greutati etc.

Ceva mai ON: ma apuc de facut aluatul pentru mucenici.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif