Thread: "Agora"
View Single Post
Old 14 Feb 2010, 22:33   #63
manwithamoviecamera
Banned
 
manwithamoviecamera
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 474
Originally Posted by Alex Leo Serban:
@corinka: orice spirit de turma mi se pare o insulta la adresa inteligentei... in ce ma priveste, nu 'compar' ortodocsii nici cu musulmanii, nici cu membrii altor religii;
unele religii sunt simple mituri care variaza in functzie de zona geografica, asia, africa, etc.., crestinismul e o suma a atuturor religiilor, o chintesentza,si e atat de controversat tocmai pentru ca nu se poate demonstra contrariul sau, ca Dumnezeu<<e mort>> si etc. nietzche nu avea de unde sa shtie ce este sau nu este moartea, sau chiar viata, strict spiritual vorbind nu << shtiintzific>>

Quote:
compar membrii tuturor religiilor cu... indragostitii (indiferent de cult!): ratiunea este pusa intre paranteze de o emotie (= iubirea), care poate sa ajunga pina la fanatism
o ratziune sanatoasa nu poate exista fara emotzie, nu e uman.indragostirea e un foc de paie care arde repede, religiozitatea si dimensiunea spiritual-creshtina e o chestiune strict personala ( deshi , daca nu ma inshel, la jung exista conshtiinta colectiva si omul religios), iar fanatismul a dus la cruciade, razboaie , nazism, exterminare, o propagare a raului-diavolul etautolg, imprumuta forma binelui- a nu se confunda.

Quote:
nu cunosc (evident!) 'toti' ortodocsii, dar ceea ce am vz la tv cu ocazia diferitelor pelerinaje 'la moashte' mi-a dat un 'eshantion' destul de consistent & - deci - reprezentativ ;
tzutzea spunea ca << o baba nespalata pe picioare in biserica>> e mai aproape de infinit decat asha-zishii atei, nu exista atei sau agnostici pt ca ei se raporteaza la ideea de divinitate.

Quote:
cum ar reactiona aceasta 'turma' (in sens biblic, fireste!) daca cineva, in mijlocul lor, ar striga: 'dzeu e mort'? ma tem k nu ar recunoaste autorul sentintei (= nietzsche) & l-ar linsa pe loc pe acela...
nu totzi ar face asta
manwithamoviecamera is offline   Reply With Quote sendpm.gif