Thread: Oscar 2010
View Single Post
Old 30 Jan 2010, 04:37   #26
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by Judex:
Sunt curios de ce considerati ca 'Avatar' n-ar trebui sa ia vreo 15 Oscaruri. N-o sa ia pentru scenariu. Dar in rest?

Oh c'mon...Avatar e ok. Am iesit placut surprinsa de la cinema, cand l-am vazut acum cateva saptamani, pentru ca imi fixasem intentionat asteptari joase, insa datorita acelor fanboys care mai ca nu venereaza filmul, catalogandu-l drept ceva ce nu este, mi s-a mai dus din entuziasm - hype-ul excesiv l-a facut sa scada in ochii mei.Ca technical achievement - intr-adevar e excelent. Entertaining - yep, can't complain, cu tot cu personajele stereotipice si cu storyline-ul simplist. Dar Avatar e ca o cutie frumos ambalata,dar goala in interior. Dezbraca-l de efecte si nu ramai cu mare lucru.Peste 10 ani,nimeni nu se va referi la Avatar ca fiind "filmul ala foarte bun", ci va fi doar "filmul ala cu efectele beton".

Deja stim 100% ca nu va lua pentru make-up,fiindca e iesit din competitie.

Best Director - nominalizare - DA, dar nu o sa rateze ei sansa sa ii dea premiul lui Bigelow.

Pentru scenariu original - nominalizare - MAYBE - s-ar putea nici macar sa nu pupe vreo nominalizare si sa-i ia fata The Hurt Locker, A Serious Man, Up, (500) Days of Summer si Inglourious Basterds. Probabil ca isi va face totusi loc si va scoate din cursa (500) Days of Summer. De castigat....hmmm, ma cam indoiesc.

Best Picture - nominalizare - DA, dar nu as paria ca va si lua statueta.

Actori - FAIL la toate categoriile. Daca nu a reusit sa obtina nici macar o nominalizare la SAG pentru Best Ensemble, e clar ca nu va fi niciun actor nominalizat, desi I kinda liked them.

Editing - Nominalizare - DA

Cinematography - Nominalizare - DA, dar probabil Oscarul se va duce catre The White Ribbon,care deja a luat cateva premii sau Nine sau Bright Star, daca vor fi nominalizate.

Art Direction - Nominalizare - DA si s-ar putea si sa castige.
Costumes - Nope, those Na'vi had barely any clothes on

Sound - Yep
Sound Editing - Yep
Score - Nominalizare DA, dar as vrea sa ia WTWTA sau Up
Visual Effects - Yep
Best Song - Yep

Deci maximul de nominalizari pe care Avatar le poate obtine este 11.
Eu nu ii dau mai mult de 5 premii (Editing, Sound, Sound Editing, Visual Effects, Art Direction).

I am rooting for Dl. Vulpe too .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisiĆ³n se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif