Thread: "In The Loop"
View Single Post
Old 14 Jan 2010, 16:42   #28
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Originally Posted by cremaxx:
Acel film trebuie inteles de cei care vorbesc acea limba sau de cei care nu le mai comvine ceva in filmele normale.Cred ca sunt prea plictisiti ca sa mai vada un film ca pe o aventura sau trebuie sa acapareze mintea oamenilor chinuind-ui sa descifreze poante englezesti care pe unii ii fac sa inchida televizorul si sa se duca sa bea o bere linistiti,fara sa ramana cu sechele provocate de limba stalcita si glumele tembele ale englezilor snobi.

Filmul nu TREBUIE inteles de nimeni. De fapt, nu exista o regula ca un film TREBUIE inteles.
Apoi, filmul e cat se poate de normal. Stilul e britanic (poate stilul e prea mult spus, mai degraba dialogul, felul de a vorbi), poate de asta ti se pare "anormal", dar in rest, nu stiu la ce te referi. E un film de satira politica, si eu cred ca exceleaza in domeniul sau. Nu stiu de unde ai inteles tu ca filmul asta e pentru oamenii de afaceri, etc. Subiectul e cat se poate de accesibil tuturor, anume politica din spatele usilor inchise, armatele de omuleti din spatele fiecarui politician de la TV.
Poantele nu sunt englezesti. Sunt cat se poate de universale, facand referinte la diverse lucruri pe care le stie toata lumea, de la hobbitii din LOTR, pana la faptul ca nu-i bine sa-i spui unui scotian ca e englez. Ce sa mai spun de paleta de injuraturi cu conotatii sexuale, astea chiar ca sunt universale.
Umorul e englezesc, da.

Uite, tu ai spus ca nu ti-a placut, am inteles, de gustibus non disputandum. Filmul e inteligent, dar in opinia mea e limitat ca target, in sensul ca nu prinde celor care nu vorbesc bine engleza. I se pierde farmecul in traducere. A avut problema asta la americani, care se plangeau ca nu intelegeau dialogul, ce sa spui la un francez, roman sau rus. Deci, daca l-ai prins, bravo, daca nu, tot bravo. Nu e un test.
Dar apoi vii si spui ca filmul e cu "poante tembele ale englezilor snobi". Eu la faza asta nu pot sa-ti spun decat ca suferi de vadimism.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif