Thread: "2012"
View Single Post
Old 14 Dec 2009, 19:06   #54
Black
Senior
 
Black
 
Join Date: Dec 2008
Location: Bucharest
Posts: 82
Send a message via MSN to Black Send a message via Yahoo to Black
Cred ca pentru multi dintre noi ideea de a merge la 2012 s-a limitat la o serata relaxanta, in scaunul moale al unui cinema, in care punctul principal de atractie il reprezentau suitele de secvente realizate prin efecte speciale, maiestria arhitectilor virtuali etc. Desi nu pot spune ca am ramas inmarmurit la vazul lor, calitatea nu le poate fi renegata. Asadar ca printre scartaieli masive de popcorn ale colegilor din sala, inghionteli ale genunchilor celui din spate si ringtonuri "geniale" ivite in cele mai atrenante momente, filmul a fost unul normal pentru genul la care adera, o productie in care parca, principalul punct de atractie pe langa folosirea in exces a efectelor digitale, a fost bugetul astronimic, urmat de binecunoscuta salvare a tuturor vietatilor sau macar o incercare disperata de salvare a unui unora, in timp ce la cateva sute de metri un tsunami isi facea de cap. In fine, nu vreau sa depasesc limita ridicolului amplasata foarte jos de catre regizorul Roland Emmerich.

Cu siguranta principala "cauza" a aceste productii il reprezinta realizarea unui profit la fel de mare ca nebuneala din film.

Un singur lucru mai am de adaugat, daca tot vorbim de filme "armaghedonale", productia aia de la sfarsitul anilor '90, cu Bruce Willis pe post de salvator si erou national, Armageddon, mi-a lasat o impresie generala mult mai buna, a starnit o gama mult mai larga de sentimente, iar pentru o prima vizionare probabil ca cel mai multi dintre noi ne-am fi gandit cum ar fi daca... ceea ce 2012 nu mi-a stimulat!

Last edited by Black : 14 Dec 2009 at 19:08.
Black is offline   Reply With Quote sendpm.gif