The Parallax View (1974)
The Parallax View intră în categoria thriller-ului politic, alături de filme precum The Manchurian Candidate sau Three Days of the Condor, ilustrînd acea obsesie paranoică a americanilor legată de conspiraţii guvernamentale şi corporatiste, la modă prin anii 60-70. Accentul este pus mai mult pe intrigă decît pe acţiune, care aproape că lipseşte (în afară de o scenă sau două, inclusiv una care se petrece într-un avion şi care va fii copiată mulţi ani mai tîrziu în 24). Deţinem tot atîtea informaţii ca şi personajul principal, niciodată nu ştim mai multe decît el, o abordare foarte inteligentă din partea lui Pakula ce asigură suspansul filmului de la început pînă la final.
Interpretarea lui Beatty e excelentă, în pielea unui om care încearcă tot timpul să fie cu un pas înaintea misterioşilor săi agresori în timp ce încearcă să-şi dea seama ce se întîmplă în jurul lui. Există în film o secvenţă care mi-a rămas în mod special în memorie, un colaj de imagini suprarealiste şi sloganuri, editat cu măiestrie, pe care regizorul ni-l arată de la început la sfîrşit fără a face cut pe expresia lui Beatty (este vorba de un test la care acesta participă), pentru ca spectatorul să devină la fel de hipnotizat ca şi personajul principal.
Este un thriller politic foarte bine realizat care are un impact cu atît mai mare cu cît nu oferă nici o explicaţie concretă, ridicînd, în schimb, o întrebare – Ce rost are să investighezi o conspiraţie în care e implicată toată lumea?
Un film în ton cu vremurile noastre...
8/10
|