View Single Post
Old 12 Aug 2009, 22:40   #55
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Chiar daca i-am luat interviul pe 28 ianuarie 2008, cred ca merita sa vedem ce mai gandea si zicea Corneliu Porumboiu inainte ca Politist, adjectiv sa devina un succes.

Secretul lui Porumboiu

de Gabriel Andronache | 28 ianuarie 2008

“E nebun acest român?” se întreba cotidianul Liberation după vizionarea filmului “A fost sau n-a fost?” scris, regizat şi produs de către Corneliu Porumboiu. Mirarea ziaristului francez pornea de la “gestul sinucigaş“ al regizorului de a include într-un film de lungmetraj nu mai puţin de 40 de minute de dezbatere televizată. Riscul lui Porumboiu a meritat. Umorul devastator din celebrul talkshow despre ipoteza unei Revoluţii la Vaslui a cucerit publicul şi critica din întreaga lume, filmul obţinând premii în festivaluri de anvergură şi succes de box-office. Acum, Corneliu lucrează la un scenariu despre care nu vrea să sufle nici o vorbă. O superstiţie care trebuie respectată.

IEŞEANUL - Înainte de a vedea “A fost sau n-a fost?”, am citit scenariul pe liternet.ro. Mărturisesc că am râs cu poftă de la început până la sfârşit. Rar se întâmplă ca un scenariu să transmită foarte multe, el fiind, totuşi, o formă eliptică de literatură. Iar acum, te intreb, ce e mai bun: filmul sau scenariul “A fost sau n-a fost”?
CORNELIU PORUMBOIU - Scenariul este pentru mine o etapă intermediară, forma finală o dau în timpul repetiţiilor. În concluzie, filmul e mai bun.

- La fel ca şi Cristian Mungiu sau Nae Caranfil, îţi scrii singur scenariile. Ai putea face echipă cu un alt scenarist?
- Îmi place foarte mult să scriu şi acord o mare atenţie detaliilor. Până acum mi-a fost greu să găsesc un scenarist cu care să mă înţeleg sau, mai bine zis, să mă suporte. În schimb, am mulţi prieteni cu care mă consult după ce termin scenariul.

- Ion Sapdaru şi Teo Corban joacă în cele două succese notorii ale tale, “Călătorie la oraş“ şi “A fost sau n-a fost?”. Ce anume te-a determinat să lucrezi cu ei?
- Sunt actori foarte buni, sunt din lumea mea şi mă inspiră.

- “A fost sau n-a fost?” a reuşit încasări importante în sălile româneşti de cinematograf. E genul de comedie care se potriveşte publicului autohton?
- Nu m-am gândit la public când l-am făcut. Cred că dacă filmul e sincer şi asumat, va avea şi succes.

- Câştigarea Palme d’Or-ului de către Cristi Mungiu reprezintă o motivaţie în plus pentru ceilalţi regizori români sau, dimpotrivă, le mai stinge din entuziasm?
- Cred că e foarte greşită viziunea asta fotbalistică asupra filmului. Nu cred că cineva face filme pentru premii, sau dacă le-ar face nu le-ar lua. “4,3,2” dă o notorietate neaş-teptată cinematografului românesc, iar asta ajută orice regizor român.

- “Nimic nu e mai comic decât nefericirea”, cita Lucian Pintilie din Becket la premiera filmului “A fost sau n-a fost?”. E multă nefericire în ţinuturile vasluiene, în Moldova în general?
- Poate în Moldova mea. Filmul are limitele lui, şi nu pot pretinde o viziune exhaustivă despre Moldova.

- Ai harul unei ironii spontane. Am observat asta la diverse festivităţi unde ai fost prezent. Acest fel al tău de a fi te va determina oare să îţi îndrepţi cariera către filme având o consistentă doză de umor?
- Îmi place să povestesc şi cred că e important să faci asta. Am ales filmul pentru că sunt prea leneş pentru a fi scriitor. Cam atât pot să-ţi spun despre alegerea mea de a face film.

- Este Bunuel, autor al unor pelicule neconvenţionale, un model pentru tine?
- Nu am modele în film. Vreau să-mi spun poveştile cât mai personal posibil.

- În fotbal, există o vorbă: “Cel mai greu meci este cel care urmează”. Cum este următorul film la care lucrezi?
- Sunt superstiţios şi nu-mi place să vorbesc despre proiectele viitoare.

si linkul, pentru conformitate:
http://www.ieseanul.ro/saptamanal/se...umboiu-2353193
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif