View Single Post
Old 10 Aug 2009, 15:01   #1
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Şase personaje pe care le-aş lua pe o insulă pustie

Primul personaj pe care l-aş alege este Rambo. Călit în situaţii extreme, el ar şti să supravieţuiască în condiţii extreme.

Apoi aş mai vrea-o pe insulă pe Dorothy Gale (Judy Garland) din The Wizard of Oz (1939) pe care aş asculta-o în loop cântând "Over the Rainbow", una dintre melodiile mele de suflet. Ea sigur ar naufragia împreună cu Toto, aşa că am avea pe insulă şi un căţel simpatic.

Pe insulă l-aş lua şi pe Căutătorul singuratic (Charlie Chaplin) din The Gold Rush-Goana după aur (1925). Cu spirit de iniţiativă, capabil să găsească tot felul de chestii, călit în condiţii extreme - învăţat să mănânce chiar şi o cizmă fiartă dacă situaţia o cere, sau să vâneze un urs. Dansează bine, chiar aşa neîndemânatic cum e câteodată, mereu foarte amuzant; ar crea o atmosferă destinsă pe insula naufragiaţilor...

Bineînţeles că de pe insulă nu aş vrea să lipsească un vrăjitor, şi -l am în minte, fireşte, pe Harry Potter. El ar face lucrurile mai uşoare. Nu ar trebui decât să spună un "Defodio" şi să întindă bagheta pentru a săpa un tunel sub pământ, de acces fără pericole dintr-o parte în alta a insulei, să coboare fructele din copaci doar cu un "Descendo" şi să mărească rezerva de apă şi mâncare cu un "Geminio". El ar putea vindeca şi eventualele răni ale naufragiaţilor.

Apoi îl am în atenţie pe Jack Sparrow (Johnny Depp). El este capabil să se descurce chiar şi fără corabie. Dar s-ar da peste cap să facă rost de una, poate chiar de Perla Neagră. El ar putea fi cheia părăsirii insulei pentru noi, naufragiaţii. Iar dacă n-ar găsi aur pe insulă Căutătorul singuratic (Charlie Chaplin), atunci Jack Sparrow ar putea să afle vreo comoară, astfel încât să plecăm bogaţi.

Şi, recunosc, l-aş lua şi pe Reverendul Gustav Briegleb (John Malkovich) pe insulă. În Changeling a arătat de câtă compasiune este capabil, plus a părut un bun detectiv, cu o minte ascuţită. El s-ar ocupa de rănile sufleteşti ale naufragiaţilor şi ar veni cu soluţii când totul ar părea pierdut.

E rândul tău să spui cu cine ai vrea să fii, dacă s-ar întâmpla să naufragiezi pe o insulă aparent pustie.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif