View Single Post
Old 27 Jul 2009, 11:07   #11
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
n-am citit nicuna din cartile lui rowling, asa ca voi vorbi exclusiv din perspectiva cinematografica. primele filme HP nu mi s-au parut rele. sunt de acord ca al treilea a fost de departe cel mai bun (mainly due to mr cuaron ), atat prin atmisfera si climaxul perfect, cat si prin sensibilitatea cu care reda primele impulsuri sexuale (evident, neexplicit) ale lui potter. evident, a strans cei mai putini bani din toata seria...

totusi, si primul mi s-a parut ok, prin prisma 'primului contact' si, ma rog... un 'child magic' la care columbus s-a priceput mereu... al doilea a fost mai bun ca primul si, pana la un punct, aveai impresia ca seria urmeaza directia potrivita, devenind mai buna cu fiecare film (ca pixar).

dar apoi a venit aberatia aia zgomotoasa de 'goblet of fire' (din care n-am ramas decat cu confruntarea finala in camp deschis cu mai mult decat sinistrul ralph fiennes), urmata de non-aberantul dar teribil de plicticosul 'order of the pheonix'.

al saselea mi s-a parut un pic peste ultimele doua, dar sub primele 3. cat priveste 'hormonii' amintiti de StefanDo - chiar m-am bucurat sa-i observ, era si normal (16 ani, helloooo !) ca seria sa o ia si in aceasta directie. 6-le are cateva momente destul de amuzante si climaxul (repet, fara sa fi citit cartile !) mi s-a parut destul de reusit.

a 'half-booring film'.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif