Thread: CANNES 2009
View Single Post
Old 24 May 2009, 12:01   #138
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by Pauline Kael:
Tante Kleine hochnäsig,
e dreptul oricui de a oferi ce premiu crede,ca unii spectatori dau dovada de marginire si intoleranta,nu intereseaza pe absolut nimeni.(Pana si LvT a zis ca nu e sigur de existenta divina,nu I-a negat Lui existenta copilareste).
In plus,cred ca decadenta in cinema a inceput cam din anii 2000(vezi colapsul produs in celelalte arte,pictura,literatura).
Filmele lui Noe si Trier sunt doua dejectii,si dejectii merita si ele.Ce titlu e asta"Anticristul(cartea lui Nietzche,vax)?Epatare cu orice pret,iar "hidosul "Lars e normal sa fie privit ca un freak,ca un bolnav psihic,talentat dar plictisit de sine,confuz si submediocru in ultimul film.Eu astept urmatoarea sa comedie,mi-au placut la nebunie Breaking the Waves,Dogville,Dancer in the dark...E penibil cum incearca acum criticii sa-l scuze cu porcarioara asta,pt ca "e rateul unui regizor mare"...Cannesul de anul asta e ratat,cinema-ul a murit,traisca cinema-ul!
Iar Gaspar Noe nu e regizor ,e orice altceva.Plictiseala inseamna sa spui totul, zicea pere Voltaire,si ce dreptate avea ,ar fi adormit la filmele lui Noe ca dupa o supradoza de barbiturice.Noe singur se drogheaza cand isi face filmele,stiam de un scriitor care nu putea fi atins de efervescenta inspiratiei decat in stare de ebrietate.
dragomara, tu esti?
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif