Thread: "Carol I"
View Single Post
Old 13 May 2009, 15:04   #122
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
>>Sergiu Nicolaescu, un patriot romantic

Răzvan Ţupa a discutat cu regizorul peliculei “Carol I” despre Ceauşescu, filme tămâiate şi statistică: 50 de ani de cinematografie, 54 de filme autohtone, 27 de filme străine.

Cele mai recente roluri pe care le-aţi interpretat le vedeţi mai apropiate de dumneavoastră?
Nu e adevărat. Voi faceţi o greşeală. Credeţi că jucând un rol vorbesc despre mine. Viaţa mea e mult mai interesantă decât un film. Dar nu mai pot s-o joc. Nu mai am cum s-o joc. Acum sunt un om bătrân.

Mai apropiate de perso na litatea dumneavoastră?
Poate te gândeşti la Orient Express. Dar acolo eram prinţul, şi era o ecra nizare. Deci nu era povestea mea. Mai apropiate de mine ca perso nalitate. Da! Eu nu sunt un actor. Nu am pregătire de actor. Eu sunt un interpret. Eu pot să joc doar rolurile apropiate de mine. Dar asta am jucat mereu. Comisarul Moldovan era inspirat de o rudă din familia mea. Era unchiul meu, Gheorghe Cambrea.

Când aţi început să lucraţi pentru filmul “Carol I”?
Pe Carol I l-am jucat prima dată în 1977. Erau 100 de ani de la Războiul de Independenţă şi aveam patruzeci şi ceva de ani. Acum am jucat ultimul an de viaţă al regelui, 1914. (…) Cred că este o performanţă unică în istoria cinema tografiei... să joci acelaşi rol după 40 de ani!

Cum aţi redat conflictul pe care îl trăia în acel moment?
Vreau să spun că omul Carol nu e prea departe de mine. Suntem amândoi Berbec. Carol a fost neamţ. Eu sunt neamţ în munca mea. Când am muncit în Germania eram mai al dracu’ decât nemţii. În condiţiile respective eram la fel. Fireşte, el a avut o răspundere mult mai mare, o viziune genială a viitorului, dar, trăind în Germania şi în Franţa, era firesc ca el să aducă civilizaţia necesară României.

Vedeţi asemănări?
Încă o dată! Nu îndrăznesc să fac comparaţie între viaţa şi rolul lui Carol şi viaţa mea! Vă rog, nu-mi cereţi asta, că nu o fac. (...) Eu nu sunt un om care ezit, şi acest lucru s-a văzut în tot ce am făcut. Până la vârsta asta nimeni nu poate să mă arate cu degetul. (…) Cum arată cinematograful românesc azi? (...) Acum am terminat de scris o carte. Am scris-o foarte rapid, în două săptămâni. O carte care vorbeşte şi despre problemele actuale ale cinematografiei. Cine matografia se află într-o criză foarte puternică.

După patru ani în care ministrul Iorgulescu şi-a bătut joc de ea, după o anumită neglijenţă a miniştrilor de dinainte de Iorgulescu, a apărut un nou ministru, domnul Pleaşcă, zis Paleologu, care se crede atât de deştept şi atât de atotştiutor, încât se va face de râs. Ca ministru s-a făcut de râs. În această situaţie, lucrurile s-au strâmbat. Cei din noua generaţie au zis:’ aha, e momentul nostru’!

Când zic noua generaţie nu-i pun pe toţi la un loc. Sunt unii mai răzvrătiţi, mai violenţi în limbaj. Nu sunt mai mult de 2-3... maxim patru. Dar sunt! Se afirmă, publică... prostii! Ori eu am 50 de ani de cinematografie. Ceea ce am făcut eu pentru cinematografia românească nu va mai face nimeni. Nimeni nu poate să mai facă 54 de filme. Nimeni nu poate să mai facă filmele pe care le-am făcut: Dacii, Mihai Viteazul, Pentru Patrie, Noi cei din linia întâi, Triunghiul morţii şi aşa mai departe. Ca să nu mai spun că niciun regizor român nu va face un număr de 27 de filme străine, câte am făcut eu! <<

-a cata oara repeta despre cat de formidabil e el ca joaca acelasi rol dupa 40 de ani?
-din nou comite o chestie in 2 saptamani - nu mai e un scenariu, este o carte
-iar se leaga de ministru, destul de mitocaneste
-niciun regizor nu va mai face 54 de filme? Probabil. Si probabil nici un presedinte nu va mai construi o Casa Poporului.
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif