Thread: Irréversible
View Single Post
Old 05 Apr 2009, 09:20   #3
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Irréversible

Aseara a fost dat pe Pro Cinema,asta asa ca e postul Pastelui...Trebuia interzis celor sub 21 de ani,nu doar 15!
Ce cred eu despre filmul asta: ca e o mizerie,si ca nu exista film si regizor mai supraevaluat decat acest argentinian psihopat(ca tot scria cineva pe aici ca unii care n-au avut placerea sa intre inca la nebuni ,fac filme si ni le bag noua pe gat).
Un film despre iadul uman din mediul urban contemporan,care raneste ochii,mintea si sufletul intr-un mod chiar ireversibil,nu mai e cale de intoarcere,regretele sunt tardive ca ai vazut acest"film".Chiar asa si incepe cu doi freacksi care arata ca doua personaje de filme horror,aparent normali,dezbarcati,oribili,la o mica discutie: unul din ei recunoaste ca a stat la parnaie pt ca a facut sex cu ...fiica sa(ati mai auzit povestea,nu?) iar celalalt ii spune ca asta e o chestie obisnuita occidentala.[ATTACH]filter[/ATTACH]Dar aia era din alt film parca.
Filmul trebuia interzis fie numai si pt manipularea subliminala: f multi oameni au iesit in primele 30 de minute din cinematograf vomand ,pt ca pe coloana sonora a filmului a fost pus intentionat un sunet care aduce cu sunetul produs in timpul cutremurelor.Gaspar Noe se pisha pe noi,si ne rade in fata,si noi ar trebui sa facem la fel cu mintea lui bolnava si cu filmul lui,care sincer,de fapt e doar o relatare,nu transmite nimic.Film pe care el si-l scuza ca fiind expermiental ,e chiar un experiment esuat pe care orice student la regie cu ceva sechele schizo l-ar fi facut lejer,numai ca n-ar fi avut bani sa-i plateasca fundul imens si spatele de fata sanatoasa al lui Belluci(de vazut si admirat in "Malena").Care mi se pare si asta supraevaluata,daca e sa ne luam dupa realizarile ei cinematografice.Femeie frumoasa,desi masiva ,cu o gratie in gesturi care o face atractiva,parca mi-am pierdut respectul pt ea ca a acceptat acest rol ,fie si de dragul de a se face cat mai cunoscuta(i-a reusit).
Gaspar Noe asta a scris o panarama de orice ar fi fost,o ciorna de 3 pagini,si a inceput sa filmeze pe pelicula de 16 mm.Dialogurile sunt improvizate,plot nu exista,nimic.
Imaginile de inceput sunt chiar cretine,si chiar nu ai cum sa le urmaresti cu interes,ma refer la modul in care au fost filmate,flashurile cu gay care fac sex ,fata sparta a aluia care inca mai misca(cat suprarealism de doi bani in acest"film"),pana aici nu pot sa zic ca a fost shocant ...pana la insuportabil.
Scena violului,care nici viol nu se mai putea chema,tortura,atrocitate ,etc...a fost de-o bestialitate crunta,cred ca a depasit orice realitate sau imaginatie bolnava,bineinteles.Ma gandesc ca ...sper...ca toate personajele de sex feminin au simtit senzatia aceea de cutit in stomac,parca era o presimtire,cand Alex aia a inceput sa mearga prin pasaj,filmata din spate(ce femeie cu scaun la cap s-ar fi plimbat noaptea p-acolo?)In locul milei intervine senzatia paralizanta de groaza si ...
Inceputul ei este f realist,naturalist,o...reconstituire perfecta.Insa lungirea scenei pe acelasi ton,duce la derizoriu,la un ridicol tragic si grotesc: nici o fiinta umana n-ar fi rezistat torturii atat.Se vede ca Gasparica s-a distrat de minune cu fanteziile lui si cu mintea prostilor.Gaspar asta are o fizionomie f creepy,cred ca filmul asta e de fapt viata lui,sex extrem,droguri,violenta...
Filmul n-are nici o filosofie,nici cu timpul,nici cu Binele si Raul ,cu nimic...Daca la Lars von Trier violenta avea un scop,nuditatea la fel(desi se pare ca urmatoarele sale filme au degenerat si la el,la von Trier),aici s-au depasit orice limite ale prostelii.Filmul nu este decat un videoclip lung si cacacios cu multa violenta si fara vreun mesaj,fara sa ne transmita nimic,decat o mare sila si regretul ca am putut urmari astfel de nimicuri.
Violenta gratuita vinde doar celor care sunt prea lasi sa-si recunoasca temerile.Tot ceea ce este exagerat,este insignifiant.
Mai sus aveti un poll sa votati si mai jos va puteti spune parerea absolut personala si sincera.

Last edited by Pauline Kael : 05 Apr 2009 at 09:35.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif