View Single Post
Old 16 Mar 2009, 12:30   #415
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Proletar:
mie mi-a trezit o banuiala ceea ce spune farabeuf...
oare un membru al comisiei nu ar putea introduce in competitie un scenariu scris chiar de el, dar sub un nume fictiv? :?
E foarte simplu, si avem cel putin o candidaturä: "Portrete în pädure", scenariul si regia Dinu Tänase (oficial). Scrisoarea lui Mungiu sugereazä posibilitatea ca, de fapt, scenariul sä fi fost scris chiar de Radu F. Alexandru, membru în comisie.

Maffy, retine: un regisor cu adevärat profesionist, si cu un modicum de experientä, e pe deplin competent cel putin sä revizuiascä în linii mari finantele unui film. Chestia cu "nu are pregätire de specialitate" nu tine. Dacä ar fi atât de fixat în dihotomia "artist, nu finantist", n-ar mai fi nici mäcar artist pânä la capät - ar fi cântäret la metrou.
(Trust me, I've been there; la ambele mele filme, stiam contabilitatea cu ochii-nchisi, directorul si cu mine luam împreunä deciziile; si nu eram o exceptie - am väzut-o la toti regisorii cu care am lucrat. De ce crezi cä-i meseria asta asa de-a dracului de grea, si multi îsi rup gâtu'? Inclusiv din motivul ästa!)

Apropo, dacä vrei sä renunti complet la un mesaj, si e ULTIMUL din thread, îl poti sterge complet de la butonul cu X din dreapta sus; (abia dupä ce se posteazä încä un mesaj, posibilitatea asta dispare, si esti nevoitä sä stergi doar prin editare).

Dacä-i vorba de înc-o petitie, o facem - dar s-o initieze altcineva, nu vreau s-ajung cal breaz. Voi colabora la definitivarea textului si n-am nimic împotrivä sä fiu al doilea semnatar.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif