View Single Post
Old 15 Feb 2009, 11:19   #78
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
care va sa zica am vorbit de bine filmul pana acum, daca nu, o fac acum mai pe larg:
- are o constructie dramatica inteligenta si "simtitoare'
- are o poveste inedita care te tine pana la capat
- are dialoguri bine scrise si un flux al lor bine dozat
- are rasturnari de situatie
- are personaje bine conturate
- manipuleaza abil mintea spectatorului oferindu-i spatii unde sa-si aduca si el contributia, sa faca previziuni pe care apoi sa i le confirme/infirme
- are mai multe planuri, nu doar relateaza o poveste de suprafata
- are o conceptie artistica foarte personala - filmare Point of View, inrudita cumva cu cea din Blair Witch Project dar mai altfel. Si nu, nu e camera bataita in mod gratuit (ca in Megatron de ex) este justificata miscarea libera a camerei. Modalitate care ii permite multe interventii artistice (luati o scena si ganditi-va cum ati fi filmat-o voi, sa vedeti cate decizii trebuie sa luati)

si ar mai fi, dar incepe sa sune a inventar.
acum, cu asta...

Originally Posted by mirodoni:
Pãi eu n-am zis cã e pozitiv. Dimpotrivã, e negativ. Dacã le face bine celor doi amanþi, automat îi face rãu soþului, care, pânã una - alta, nu a greºit cu nimic. Tu cu cine þii?

ma provoci sa ii dau si neajunsurile; uite ce nu mi-a placut:
- seamana mult prea tare cu Cutitul in apa, dupa cum a remarcat si Pitbull.
- tocmai pentru ca sunt amanti adulteri, MIZA pusa in joc e indoielnica (e bine ca acel spiridus, acel Cupidon venit in chip de prostituata, le salveaza iubirea? intr-un fel da, daca relatia cu sotul Pisi nu mai mergea... dar tot ramane o indoiala. Daca era o pasiune fulminanta ca in Casablanca sau Va place Brams sau Vicky Cristina Barcelona sau multe altele, mai ziceam, dar n-am vazut nimic din toate astea pe ecran - ba dimpotriva)
- la picnic cei doi amanti nu par a cauta intimitatea, asa cum e normal la un cuplu - chiar cu probleme. Nu prea stau impreuna, parca n-au venit ca si iubiti la iarba verde. Cel mai des stau alaturi Ana cu Mihai sau Ana cu Mihaela.
- da, cum spunea mirodoni, iubirea lor e mai mult declarativa, "te iubesc"- "si eu te iubesc" dar ca fapte nu se intampla nimic (nici macar nu vrea sa-i cumpere balonul ala in forma de inima ) Ba chiar mai rau, se lasa cu palme si pumni, ceea ce in orice relatie ar fi normal sa duca la despartire.
- relatia celor doi e pe sponci ca si cum ar fi casatoriti de multa vreme si s-au saturat unul de altul. Ori, cand doi oameni casatoriti hotarasc sa isi ia un amant/o amanta, relatia asta se bazeaza mult pe atractie, vine sa suplineasca golul creat in casnicie. Mult sex, in primul rand - si in nici un caz perioade de sastisire cum au ei acum. Si multa tandrete. Cine vrea sa lase o casnicie prafuita pentru o relatie adulterina care seamana identic cu o casnicie prafuita? De ce ar mai insista Mihai sa afle Pisi de relatia lor? Ca sa legitimeze relatia lor lesinata?

Iata ca pot si lauda si critica, in acelasi timp. Filmul, in interpretarea pe care i-am dat-o eu, mi-a placut. Cel de la "suprafata", strict faptic, asa cum il sustin unii useri de aici, nu. Si nici nu mi se pare ca ar fi normal sa judeci un film cu "what you see is what you get".
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif