Thread: ANIM'EST
View Single Post
Old 09 Oct 2008, 01:47   #4
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
First of all...imi cer scuze pentru atacul la adresa lui IALDiamond, tipul stie cam tot ce tine de animatie si sunt sigur ca va puncta obiectiv si precis animatiile din cadrul concursului.

Avand in vedere ca abia duminica seara va avea loc inmanarea premiului Cinemagia, vom pastra secrete opiniile cu privire la animatiile din concursul de scurt-metraje romanesti. Bafta...tuturor!

In aceasta seara am avut onoarea sa vizionam la Anim'est, dupa competitia de scurt-metraje romanesti, lung-metrajul domnului Bill Plympton, in premiera in Romania, Idiots and Angels (2008). Ceea ce mi-a placut foarte mult la acest film este lipsa dialogului, intrucat povestea evolueaza cu ajutorul actiunilor intreprinse de personajele foarte bine conturate.

Personajul principal este Angel, un om rau ce are o rutina foarte simpla: bea, vinde arme, fumeaza. Insa pe Angel il descoperim mai mult cu ajutorul personajelor secundare:
- proprietarul barului frecventat de Angel, indragostit de bani si mai putin de sotia lui;
- sotia proprietarului barului, o femeie neglijata, ba chiar si batuta de sot, care in fiecare zi nu face decat sa spele pe jos;
- o clienta grasa, aflata de fiecare data intr-o parte intunecata a barului unde fumeaza incontinuu;
- un doctor ce vrea sa devina celebru peste noapte si astfel sa castige si "dragostea" femeilor;
- un client rebusist, victima a batjocurilor celor aflati in bar, pe care se razbuna imediat.

Animatia lui Bill Plympton este foarte asemanatoare stilului lui Tim Burton. Daca acestia ar colabora la un film de animatie, cred ca aceasta ar iesi extrem de dark...si geniala.
Bill Plympton spunea ca in timp ce desena, asculta Tom Wait, din a carui muzica s-a si inspirat in creearea animatiei, iar acest lucru se observa in armonia cu care se combina imaginea cu sunetul.

Singurul lucru care nu prea mi-a placut: desi animatia este destul de dark, finalul este unul happy. Merita vazuta Idiots and Angels, o animatie cu care Plympton merita cel putin nominalizarea la Oscar...a treia.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif