View Single Post
Old 29 Sep 2008, 22:33   #96
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
In case anyone was wondering, I was on vacation .In viitorul apropiat voi mai scrie poate si alte review-uri...bine, nu a fost review in adevaratul sens al cuvantului ce am scris aici...dar ati prins voi ideea.

Raman la parerea ca rolul lui Toby este cel de "justitiar". E un final crud,indeed, dar in film, in afara de Anthony si Johanna, nu avem personaje pozitive. Toti sunt rai, unii mai putin rai decat altii, dar toti meritau sa moara. Fiecare are agenda lui proprie, fiecare urmareste un anumit interes. Sweeney vrea razbunare, Lovett vrea atentie din partea lui, Turpin o vrea pe Johanna, Pirelli vrea bani prin santaj, Toby vrea alcool etc.Faptul ca simpatizam pana intr-un punct cu Sweeney si ii intelegem durerea nu il face mai putin vinovat de crimele comise. Daca s-ar fi limitat la Turpin si Beadle, probabil ca as fi fost revoltata de sinuciderea indirecta din final, dar asa fiecare a primit ce a meritat. Se putea incheia si cu Sweeney taindu-si chiar el gatul, cum s-a intamplat intr-o alta versiune sau Toby innebunind "de-a binelea" cum s-a intamplat pe Broadway. In versiunea lui Burton, Toby nu mi se pare posedat...pur si simplu il pedepseste pe Sweeney pt moartea celor nevinovati, facand ceea ce el credea de cuviinta. Vine,taie si pleaca.Nu cred ca a facut-o pt Lovett, care nu si-a respectat promisiunea de a-l proteja, ci l-a inchis in camera cuptorului pentru ca sa nu fuga la politie. Ce sens ar avea sa razbuni persoana care vroia sa scape de tine? Evident Lovett era atasata de Toby, insa era prea obsedata de Sweeney ca sa treaca peste cuvantul lui...ceea ce o face guilty.Ironic ca,dintr-o victima, Toby a ajuns sa faca o victima...

E.Floares - hahahaha genial!! Mrs Lovett era pe alocuri amuzata . Really nice job. Pacat ca nu ati cantat cu propriile voastre voci, dar oricum lumea din statie se uita ciudat la tine...daca incepeai si sa canti... Cred ca e prima data cand vad o re-editare Epiphany, unde protagonistul iese in plina strada. You have balls!
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif