View Single Post
Old 25 Aug 2008, 17:02   #81
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
@E.Floares

1. E greu de definit concret, desi la un nivel semi-abstract mi-e destul de clar. Sä zicem, cam asa:
Cadrul e lung si expozitiv, descriind dezbräcarea si pregätirea lui D.R.L. pentru operatie - de fapt, pentru mormânt; ca atare, contine la un nivel subtil notiunea de condamnare, starea de moarte. Cred cä era nevoie de o usoarä accentuare a acesteia, si ca atare cele cinci secunde în plus ar fi putut sä fie:
- D.R.L. rämas singur pe masä, gol, inert; asisentele au terminat pregätirea, imediat va veni una sä-l acopere cu cearsaful pentru operatie; aceste cinci secunde de completä imobilitate, trupul gol întins cu fata în sus, contemplat static, ar fi putut cea acel "punct final" care cred eu cä lipseste;
- acoperirea cu cearsaful pentru operatie (totodatä, sugestie de giulgiu); ar fi fost un punct final mai explicit;
- scoaterea lui din camerä, pre sala de operatie, pe masa cu rotile; idem ca punct final.
- etc. (alte solutii similare).
Dar, atât din respect pentru Cristi ca artist, cât si în spiritul subtilitätii, aleg prima optiune.

2. Fiindcä a modificat pe alocuri realitatea istoricä (de exemplu: incendiul a existat cu adevärat - dar nimeni nu stie cum a izbucnit; Nae a dezvoltat de aici acea ipotezä cu Leon dând foc peliculei; si multe altele). Ca atare, persoanele reale au rämas modele pentru personajele unei povestiri de fictiune inspiratä din realitate, car urmärea sä comunice un mesaj artistic.

@Redmen:
Se gäseste pe torrente; copie foarte bunä dar... lipseste o bucatä din el, cam de 20 de minute! (Nu stiu care, nu l-am verificat cap-coadä.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif