View Single Post
Old 16 Aug 2008, 11:40   #6
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by gionloc:
ba e remarcabila participarea lui. filmul are o imagine imlpinita, cursiva, problemele-s pe altundeva, sau, cel putin, au fost pentru mine. citisem scrierea lui Eliade si eram tare curios sa vad un film facut profi dupa proza lui fantastica. actorii nu mi s-au parut din rolurile alea. Tom Roth, Bruno Ganz, nu mi-au transmis nicio emotie. nici Maria Lara nu straluceste aci (fata de Control, de exemplu). in schimb straluceste Romania sub lentilele lui Malaimare.
imagineaza-ti ca o prietena vrea sa iti spuna un banc bun si pe parcurs constata ca i-a uitat poanta. se chinuie sa improvizeze ceva, se uita pierduta la tine, se fisticeste un pic si, intr-un final, se scuza. apoi plecati la un suc. cam asa e si filmul asta, precum bancul cu opanta uitata. si, pina la urma, si filmul asta se uita la un suc!
asa ca petreceti doua ceasuri cu povestirea lui Eliade si treceti filmul in rezerva.
Respectabila aceasrta atitudine fata de majoritatea care nu de vb decat de rau colegii din domeniu.Imi pare rau ca filmul e dezamagitor,pe IMDb are crtici bune...
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif